مقالات بازی و آموزش

اوریگامی چیست و چه تاثیری بر هوش کودک دارد؟

اوریگامی چیست

اوریگامی چیست؟

اگرچه اسباب بازی‌های ساختنی، عروسک‌ها، ماشین‌های بزرگ و کوچک و دیگر وسایل بازی به رشد جسمی کودکان کمک می‌کنند؛ اما در کنار آنها نمی‌توان از اثرات مثبت بازی‌های فکری بر روی روان بچه‌ها غافل بود، لذا بهتر است والدین هر دو گروه اسباب بازی‌ها را برای فرزندانشان خریداری نمایند.

در میان بازی‌های فکری معمولاً کودکان از اوریگامی بسیار استقبال کرده و از همان سنین پایین سعی می‌کنند تا ساخت اشکال مختلف آن را یاد بگیرند.

اوریگامی که در واقع یک بازی ژاپنی محسوب می‌شود، به هنر تا کردن کاغذ و ایجاد اشکال مختلف، آن هم بدون استفاده از هیچ وسیله‌ای گفته می‌شود که در تقویت تمرکز و پرورش ذهن کودکان بسیار مؤثر بوده و آنها را سرگرم می‌کند.

اگر شما والدین عزیز دوست دارید در کنار فرزندانتان این هنر زیبا را یاد بگیرید و به آنها ساخت اوریگامی را یاد بدهید؛ لازم است در مورد اینکه اوریگامی چیست؟ چگونه ساخته می‌شود و چه فوایدی دارد‌؟ بیشتر بدانید، بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم حتماً مطالب این پست را بخوانید.

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

با روش ساخت اوریگامی بیشتر آشنا شوید

به صورت کلی برای ساخت طرح‌های زیبای اوریگامی معمولاً شما نیاز به یک ورق کاغذ مربعی شکل دارید که هر طرف آن می‌تواند دارای رنگ متفاوتی باشد و این کار بدون برش دادن یا بریدن کاغذ ادامه پیدا می‌کند. در واقع اوریگامی همان خلق کاردستی‌هایی است که فقط با تا کردن کاغذ درست می‌شوند و گاهی بسیار ساده هستند که کودکان در سنین پایین هم می‌توانند آنها را بسازند و گاه آن‌قدر پیچیده و سخت می‌شوند که فقط افراد حرفه‌ای می‌توانند آنها را خلق کنند.

شما می‌توانید برای ساخت اوریگامی از یک قطعه کاغذ به شکل مربع با ابعاد و اندازه‌های مختلف استفاده نمایید، البته بهتر است نوع کاغذی که برای این هنر زیبا انتخاب می‌کنید؛ حتماً نازک، صاف و بسیار مقاوم باشد که در هنگام تا کردن آن دچار تغییر شکل یا پارگی نشود، علاوه بر این شما می‌توانید از کاغذهای رنگی متناسب با موضوعی که می‌خواهید آن را بسازید، استفاده نمایید. از انواع بازی آموزشی بانک بازی دیدن فرمایید.

تاثیر اوریگامی بر خلاقیت

به یاد داشته باشید در ساخت اوریگامی این خلاقیت فرد سازنده است که باعث می‌شود مدلی سه‌بعدی از تصویر ذهنی خود را بر روی قطعات کاغذ ایجاد کند.

برای اینکه بتوانید در ساخت اوریگامی راحت‌تر اشکال مختلف را بسازید، بهتر است برای تا کردن قطعات کاغذ از میز استفاده کنید تا خط‌هایی که بر روی کاغذ ایجاد می‌شود، از کیفیت بالاتری برخوردار باشد و طرحی که به وجود می‌آید، از لحاظ ظاهری زیباتر باشد. پیشنهاد می شود درباره سندرم تک فرزندی بخوانید.

هدف اوریگامی این است که طرح‌های جذاب و جالب با کاغذ و به کمک تاهای هندسی ایجاد شود. در این هنر بسیار زیبا فرد سازنده باید طرح موردنظر را خوب ببیند، بر روی موضوع تمرکز ذهنی داشته باشد و از ظرافت دستانش برای ساخت مدل‌های مختلف استفاده نماید و در واقع به نوعی پرورش و هماهنگی کامل بین ذهن و دست خود برسد تا بتوانند خالق طرح‌های بی‌نظیر و فوق‌العاده باشد.

به بیان دیگر اگر بخواهیم بگوییم که اوریگامی چیست؟ بهتر است بیان کنیم که اوریگامی در واقع نتیجه تا زدن‌های ساده و پیش پا افتاده دست فرد سازنده است که به روشی خاص توانسته به خلق اجسامی خارق‌العاده و دور از تصویر منجر شود. پیشنهاد می شود از انواع بازی چوبی بانک بازی دیدن فرمایید.

آیا می‌دانید کاربرد اوریگامی چیست؟

در ابتدا که افراد به سمت ساخت اجسام گوناگون توسط اوریگامی روی آوردند، این هنر بیشتر جنبه مصرفی و تزئینی داشت، به‌طوری‌که هرساله در فستیوال‌ها و جشن‌های مختلف و به منظور هدیه دادن به راهبان از اوریگامی به شکل گل‌هایی بسیار زیبا یا اینکه از آن به عنوان یادبود در مراسم‌های مذهبی استفاده می‌شد.

اما امروزه کاربرد اوریگامی تنها معطوف به معاشرت‌های اجتماعی نظیر تزیین هدایا در مراسم عروسی یا تهیه یادبود در مراسم تدفین خلاصه نمی‌شود و در بسیاری از جنبه‌های مختلف زندگی از این هنر ارزشمند استفاده می‌شود و بهره‌گیری از آن فراتر از کاردستی‌های کودکانه است. پیشنهاد می شود مقاله نکات تربیت کودک را بخوانید.

کاربرد اوریگامی

به‌طوری‌که می‌توان گفت اوریگامی در علم و صنعت کاربردهای زیاد دارد از جمله اینکه:

1. به کمک اوریگامی می‌توانید تمام قسمت‌های یک جاده را که از ابتدا تا انتها ساخته و به هم وصل شده است مشاهده نمایید.

2. از این هنر زیبا در ساخت بناهای مختلف و مقاوم در برابر زلزله، ساخت چادرها، ظروف غذا، گنبد استادیوم ورزشی استفاده می‌شود.

3. نمی‌توان منکر رابطه عمیق ریاضیات و اوریگامی شد؛ مثلاً برای تقسیم کردن یک پاره خط به n قسمت مساوری برای فهم راحت‌تر از اوریگامی استفاده می‌شود.

4. کیسه‌های هوایی تعبیه شده در داخل خودرو با نهایت دقت و ظرافت با تکنیک اوریگامی طراحی می‌شوند.

5. زیست شناسان برای بررسی پروتئین و چگونگی تحولات آنها در سلول از اوریگامی بهره می‌برند.

6. بزرگ‌ترین تلسکوپ جهان در کالیفرنیا با استفاده از قوانین اوریگامی ساخته شده است.

7. ساختمان کتابخانه شهر سیاتل نیز به وسیله فناوری اوریگامی بنا شده است. پیشنهاد می شود جهت خرید لگو کلیک کنید.

فواید اوریگامی

اوریگامی چه فوایدی برای کودکان دارد؟

در خصوص فواید اوریگامی برای کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کودکان می‌توانند از طریق ساخت اشکال اوریگامی مفاهیم پایه مثل اشکال هندسی و همچنین مفهوم تقارن را یاد بگیرند.
 • اوریگامی به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌های تمرکز در آنها تقویت شود.
 • از طریق این هنر زیبا کودکان با روش‌های مرحله به مرحله و توالی در کار برای رسیدن به هدف موردنظر آشنا می‌شوند.
 • آنها با تا کردن کاغذ و ساخت اشکال مختلف به‌مرور صبر و شکیبایی را یاد می‌گیرند.
 • اوریگامی همچنین باعث افزایش مهارت حل مسئله و پرورش خلاقیت در کودکان می‌شود.
 • به دلیل اینکه ساخت اوریگامی هر دو نیمکره مغز را درگیر می‌کند، باعث پرورش و تقویت هوش کودکان می‌شود، به‌طوری‌که از این هنر زیبا به عنوان ورزشی مفید برای مغز یاد می‌شود.
 • باعث افزایش مهارت‌های دست‌ورزی کودکان می‌شود.
 • به کودکان رشد نظم و ترتیب بهتر در کارها را آموزش می‌دهد.
 • اگر بخواهیم از تأثیر اوریگامی بر خلاقیت و هوش کودکان بگوییم، باید به این مسئله اشاره کنیم که کودکان از طریق ساخت سازه‌های اوریگامی می‌توانند معماهای ریاضی را به آسانی حل کنند. پیشنهاد می شود از انواع عروسک جعبه ای دیدن کنید.

همه چیز درباره اوریگامی

نکات کوتاه و شنیدنی در مورد اوریگامی که شاید برایتان جذاب باشد

 • قدیمی‌ترین کتاب اوریگامی نوشته هیدن سن بازورو اوری کاتا در سال 1797 است.
 • ساده‌ترین مدل اوریگامی از یک تا و پیچیده‌ترین مدل آن دارای بیش از 200 تا است.
 • در زبان انگلیسی در حدود 50 سال است که از کلمه اوریگامی استفاده می‌شود.
 • ساخت مدل‌های اوریگامی به جز کاغذ با استفاده از مواد خوراکی، فلز، توری و اسکناس هم امکان‌پذیر است.
 • شما می‌توانید از طریق اوریگامی بیش از 200 گونه فیل بسازید.
 • برای ساخت اوریگامی ده روش وجود دارد که شامل روش‌های آبستره (انتزاعی)، مچاله کردن، حجره‌ای، کاربردی، پیورلند، واقع‌گرایانه، موزاییک فرش، نهایت واقع‌گرایی، اوریگامی مجازی، تای خیس می‌شود.
 • اگرچه تنها ابزار موردنیاز شما برای ساخت اوریگامی کاغذ و دستانتان است اما می‌توانید برای بهتر تا زدن کاغذ از وسایل دیگری هم استفاده نمایید که در این میان می‌توان به ابزارهای تازدن و برش اشاره نمود.

و اینها مواردی بودند که همه چیز درباره اوریگامی را بیان نمودند تا شما به سمت این هنر زیبا روی بیاورید و با آموزش مدل‌های مختلف و یاد دادن آنها به کودکانتان هم باعث سرگرم شدنشان شوید و هم اینکه مهارت‌ دست ورزی را در فرزندانتان تقویت کنید تا آنها بتوانند در این هنر به تبحر برسند.

کلام آخر

ما در این پست تحت عنوان “اوریگامی چیست و چه تأثیری بر هوش کودک دارد” تلاش کردیم تا در مورد فواید و کاربردهای این هنر بسیار زیبا و جذاب بیشتر برایتان بگوییم.

همان‌طور که بیان کردیم اوریگامی هنر ساخت سازه‌های خلاقانه از طریق تا زدن کاغذ است که فواید بی‌شماری برای کودکان دارد و آنها را از تنش‌های محیطی و استرس دور می‌کند.

با توجه به اینکه اوریگامی یک سرگرمی جالب و مفرح برای کودکان است، شما والدین عزیز می‌توانید آن را جایگزین بسیاری از اسباب بازی‌های گران‌قیمت نمایید؛ چراکه از جمله فعالیت‌های مثبتی است که نیاز به وسایل زیادی ندارد و قیمت پایینی هم دارد. پیشنهاد می شود درباره علت پرخاشگری کودکان بخوانید.

و در انتها برایمان بنویسید که چقدر با اوریگامی آشنا هستید و آیا تابه‌حال اشکالی را از طریق آن درست کرده‌اید؟ از نظر شما فواید بازی اوریگامی برای کودکان چیست؟

برخی از سوالات رایج:

اوریگامی چیست؟

اوریگامی هنر ساخت سازه‌های خلاقانه از طریق تا زدن کاغذ است که فواید بی‌شماری برای کودکان دارد و آنها را از تنش‌های محیطی و استرس دور می‌کند.

اوریگامی چه فوایدی برای کودکان دارد؟

آموزش مفهوم تقارن و اشکال هندسی – افزایش تمرکز – آموزش صبر و شکیبایی – آموزش روش‌های مرحله به مرحله و توالی در کار برای رسیدن به هدف – افزایش مهارت حل مسئله و پرورش خلاقیت در کودکان – افزایش مهارت‌های دست‌ورزی و رشد نظم و ترتیب در کارها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *