مقالات بازی و آموزش

راهنمای خرید بازی فکری از تولد تا بزرگسالی

تصویر اصلی مقاله راهنمای خرید بازی فکری برای همه ی سنین

آیا می دانستید به طور متوسط انسان نزدیک به نیمی از طول زندگی خود را به بازی می گذراند؟ دنیای بازی و سرگرمی دنیای پررمز و راز و هیجان انگیزیست، زیرا بخش عظیمی از زندگی انسان در کودکی را بازی ها به خود اختصاص می دهند و تجربیاتی که انسان در طول بازی کسب می کند باعث تفاوت های قابل ملاحظه ای در درک محیط پیرامون و توانایی هایش می شود.

بسیاری از مهارت های پایه ای نظیر مهارت های حسی و حرکتی و مهارت های ذهن و ابعاد مختلف هوش در فرآیند تجربه ی بازی ها توسعه پیدا می کنند. به همین دلیل برای استفاده ی بهتر از این فرآیند لازم است که هنگام انتخاب بازی و سرگرمی اطلاعات مناسبی در این زمینه داشته باشیم. پس اگر شما هم سوالاتی مانند چگونه بازی فکری بخرم؟ چه بازی فکری هایی برای پرورش هوش فرزندم مفید هستند؟ یا در جمع های خانوادگی و دوستان چگونه سرگرم شویم؟ دارید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

از آنجایی که بازی ها انواع مختلف دارند و علاوه بر ایجاد شور و نشاط باعث پرورش قوای جسمی، ذهنی،روانی، اجتماعی و عاطفی می شوند باید با توانایی ها و ویژگی های سنی و رشدی جامعه ی هدف متناسب باشند تا اثرات مفید و سازنده ای داشته باشند. ما به طور ویژه در این مقاله به بررسی جوانب مختلف بازی ها و سرگرمی های فکری برای تمام سنین از 0 تا 99 سال می پردازیم و فهرستی از بازی ها و سرگرمی های مفید به تفکیک گروه های سنی را به شما پیشنهاد می کنیم.تا بتوانید در خرید بازی فکری بهترین انتخاب را داشته باشید.

با ما همراه باشید تا راهنمای کامل و جامعی از نکاتی که به هنگام خرید بازی فکری در سنین مختلف از نوزادی تا بزرگسالی لازم است بدانید را بررسی کنیم.

برای دسترسی سریع تر به رده بندی سنی مورد نظرتون پیشنهاد می کنیم حتما از فهرست پایین استفاده کنید.

فهرست مطالب:

راهنمای انتخاب و خرید بازی فکری مناسب نوزادان

راهنمای خرید بازی فکری برای بچه های زیر ۱ سال

در انتخاب بازی برای نوزادان به دو نکته باید توجه داشت:

 • انتخاب بازی بر طبق توانایی ها و جدول رشد
 • انتخاب بازی بر اساس ایمنی و سلامت

انتخاب بازی فکری بر طبق توانایی ها و جدول رشد

نوزادان صفر تا شش ماه

 اگر شما هم از آن دسته والدینی هستید که فکر می کنید نوزادان به دلیل محدوده ی کم توانایی هایشان نیازی به بازی و سرگرمی ندارند، باید بدانید که اشتباه می کنید. نوزادان از بدو تولد و حتی قبل تر، گیرنده های عصبی بسیار قوی دارند و در واقع در کل زندگی انسان، بیشترین حجم دریافت اطلاعات از محیط پیرامون، همان سال اول زندگی رخ می دهد.

ازوقتی که نوزاد شما با وجود برآورده شدن نیازهای اساسی اش بازهم اظهار نارضایتی می کند زمان آن رسیده که او را با مفهوم سرگرمی آشنا کنید. در واقع گستره ی بازی های فکری نوزادان محدود است اما به تمام بازی هایی که تقویت حواس پنجگانه و هماهنگی نیمکره های راست و چپ مغز را در بر داشته باشند، بازی فکری اطلاق می شود.

در ابتدا نوزادان تنها فاصله ی بیست تا سی سانتی متری خود را می بینند ولی دارای گیرنده های صوتی بسیار قوی هستند، بنابراین موسیقی های آرام  و اجسام نرم گزینه های خوبی برای سرگرم کردن نوزادان یکی دوماهه هستند. مکعب های پارچه ای قابل شستشو برای این سن بسیار مفید هستند.

مکعب ابری نرمک

۲۲۰,۰۰۰ تومان

تقویت مهارت دست
تقویت دقت و تمرکز
پرورش اعتماد به نفس
تقویت حس لامسه
آموزش رنگ و شمارش

در دست گرفتن و پرتاب کردن اجسام، مهارت بعدی نوزادان سه چهارماهه است. استفاده از عروسک های نرم که موسیقی ملایمی دارند می تواند توانایی دست کودک را بالا ببرد. باید دقت کرد که این اسباب بازی ها به هیچ عنوان قطعات جدا شونده نداشته باشند و عروسک ها دارای پولیش یا موی تحریک کننده و چشم ها یا بینی برجسته نباشند.

در دو سه ماهگی نوزادان دید بهتری پیدا می کنند و در مقابل شنیدن صدا و دیدن حرکات صورت والدین یا مراقبان خود، واکنش نشان می دهند. داشتن یک آینه ی بی خطر مخصوص نوزادان توجه کودک را به خود جلب می کند. پیش از آن که نوزادان خود را بشناسند، دوست دارند به انعکاس تصویر خودشان در آینه نگاه کنند و تلاش برای لمس تصویر، هماهنگی بین چشم و دست کودک را افزایش می دهد.

ضربه زدن از دیگر مهارت هایی است که در طول زمان کسب می شود. تشکچه های نرم و پلی جیم ها که آویز های عروسکی موزیکال و نرم دارند، بسیار مورد استقبال نوزادان سه چهارماهه قرار می گیرند. تلاش کودک برای گرفتن آویزها باعث هماهنگی عصب و عضله در کودکان می شود. استفاده از حلقه های رنگی پارچه ای یا ژله ای و تکرار نام رنگ ها، می تواند شروع خوبی برای آموزش کودک باشد.

حلقه هوش خرسی بزرگ چرخدار

۱۱۰,۰۰۰ تومان

آموزش شکل ها و رنگ ها
آموزش تشابه
آموزش اندازه ها
تقویت هماهنگی چشم و دست
آموزش ترتیب و توالی

نوزادان شش تا دوازده ماه

در شش ماهه ی دوم سال اول زندگی مهارت های حرکتی نوزادان به طور چشمگیری توسعه می یابد. کودک به خوبی دریافته است که می تواند تاثیری در محیط اطراف ایجاد کند پس از اینکه یک جغجغه ی دستی را تکان دهد و صدای آن را بشنود لذت می برد.  از آن زمان شما می توانید جغجغه های موزیکال، توپ های پارچه ای و کتاب های پارچه ای یا پلاستیکی مناسب حمام را در اختیار کودک خود قرار دهید.

کودکان شش ماهه دنیا را با دهان خود کشف می کنند. هر آنچه که مقابلشان قرار بگیرد را به دهان می برند پس می توانید با رعایت نکات ایمنی بازی هایی با جنس های مختلف در دسترس کودک قرار دهید. اسباب بازی های بافت دار، مکعب های پارچه ای رنگی و اسباب بازی های حرکتی نظیر حیوانات راهبر که با فشار دست، مسافتی را به آرامی  طی می کنند بهترین انتخاب ها برای تحریک حواس کودکان شش ماهه هستند.

از تهیه اسباب بازی های موزیکال پرسر و صدا با حرکات تند پرهیز کنید، زیرا کودک توانایی درک این حرکات پیچیده را ندارد و این بازی ها کودکان زیر یکسال را دچار دلهره می کند.اسباب بازی های چینشی مثل حلقه های رنگی چوبی یا پلاستیکی بزرگ به کوچک، می تواند ذهن کودک را نظم دهد و جایگذاری این حلقه ها در ستون توانایی دست کودک را تقویت می کند.

نزدیک هفت ماهگی وقتی که کودک می تواند بنشیند، زمان آن رسیده تا بازی های قل دادنی را شروع کنید. توپ بازی با توپ های جغجغه ای می تواند ساعت ها کودک پر جنب و جوش شما را سرگرم کند. این سن زمان تقریبی رویش دندان ها نیز هست، بنابراین در انتخاب جنس اسباب بازی دقت کنید و از وسایل فومی یا ابری و اسفنجی استفاده نکنید.

برج قورباغه

۳۳۰,۰۰۰ تومان

تقویت مهارت دست
تقویت دقت و تمرکز
پرورش اعتماد به نفس
آموزش رنگ و شمارش

وسایل بازی نوزادان در اواخر سال اول زندگی بیشتر به سمت بازی های تقویت کننده ی هوش حرکتی متمایل می شود. واکر های چوبی یا پلاستیکی که کمک به ایستادن و راه رفتن کودک می کنند از این سری بازی ها هستند. با تهیه بازی هایی که کودک می تواند آن ها را هل دهد یا به دنبال خود بکشاند می توانید ماهیچه های در حال رشد او را تقویت کنید. این مرحله علاوه بر انتخاب بازی مناسب نیاز به تشویق زیاد هم دارد.

کودکان در نه تا دوازده ماهگی تغییرات چشمگیری را تجربه می کنند. علاقه ی زیادی به باز کردن و بستن درها، فشردن دکمه ها و پیچاندن درب بطری ها دارند. بازی هایی نظیر سفره های موزیکال که با فشردن دست در قسمت های مختلف موزیک ها ی متنوعی پخش می کنند یا اسباب بازی هایی با دکمه های پخش صدای حیوانات برای این سن مناسبند، زیرا با استفاده از این فعالیت ها، ماهیچه های دست کودک تقویت می شود.

در این سن عروس های نمایشی و انگشتی تخیل کودک را پرورش می دهند و بسیاری از تعاملات زندگی روزمره با این نقش آفرینی ها به خوبی صورت می گیرد. در یک سالگی با انتخاب اسباب بازی هایی که قطعه های رنگی زیادی دارند می توانید دسته بندی، شمارش و نام رنگ های اصلی را به کودک بیاموزید.

انتخاب بازی فکری بر اساس ایمنی و سلامت

ایمنی در انتخاب بازی های نوزادی حرف اول را می زند. این ایمنی شامل نداشتن قطعات ریز و جداشدنی و داشتتن کیفیت بالای قطعات می شود. استفاده از رنگ های پایه خوراکی، پارچه یا پلاستیک مرغوب و با کیفیت در سلامت کودک نقش اساسی دارد. ایمن ترین و مقاوم ترین بازی های فکری نوزادان، از جنس چوب با پایه رنگ های خوراکی، پایه پایه آب و کاملا غیر سمی هستند.

در انتخاب بازی هایی که موزیکال هستند باید به قسمت باتری ها و ایمنی کودک هنگام بازی با آن ها توجه ویژه کرد.درب قسمت باتری باید محکم و پیچ دار باشد. همچنین قطعات بازی نوزادان باید درشت ،بدون لبه های تیز و دارای گوشه های خمیده باشد.

در انتخاب بازی های نوزادان باید به جنس اسباب بازی ها دقت شود. از خرید بازی هایی که با دندان تکه هایی از آن ها کنده می شود یا عروسک های پولیشی که موهایشان با کشیدن یا دهان گرفتن کنده می شود خودداری کنید.

اکنون که با نکاتی برای خرید بازی فکری برای نوزادان آشنا شدید شاید دیدن تمامی بازی ها و کتاب های مناسب نوزادان برایتان جذاب باشد.

راهنمای انتخاب بازی فکری برای نوپایان (۱ تا ۳ سال)

یکی از مهمترین نکاتی که در خرید بازی فکری برای کودکان باید در نظر گرفت این است که کودکان به خصوص در سه سال اول زندگی، به سرعت تغییر می کنند و توانایی هایشان مرتب در حال افزایش است. بنابراین طبیعی است که بازی هایی که یک کودک یک ساله را سرگرم می کند برای بچه های سه ساله جذابیتی ندارد. به همین دلیل تناسب داشتن اسباب بازی انتخاب شده با سن کودک بسیار مهم است.

در خرید بازی های فکری برای نوپایان باید دو نکته را مورد توجه قرار داد:

 • شناخت توانایی های کودک و تناسب بازی های انتخابی با سن
 • در نظر گرفتن محدودیت های سنی برای کودکان زیر سه سال

انتخاب بازی های فکری متناسب با سن نوپایان

راهنمای خرید بازی فکری برای نوپایان

بارزترین ویژگی بچه های دو ساله تلاش وصف ناپذیر آن ها برای به دست آوردن استقلال و جدا شدن از والدین است. اگر چند دقیقه ای وقت بگذارید و کودک دوساله تان راتماشا کنید توانایی او را برای حرکت دادن بدن، حل کردن یک مساله، به کارگیری یک اسباب بازی به روش خودش و صحبت کردن به زبان خودش را مشاهده می کنید.

کودکان نوپا به اسباب بازی هایی احتیاج دارند که حواس پنجگانه آن ها را تحریک کند. در هجده ماهگی کودکان از پر و خالی کردن ظرف ها لذت میبرند . دوست دارند چند جسم مثل هم را درون یک ظرف بزرگتر بچینند بنابراین بازی هایی نظیر مکعب هایی در سایزهای مختلف یا کلبه های جایگذاری اشکال، گزینه های خوبی برای پرورش مهارت های کودکان در این سن محسوب می شوند.

بازی آموزشی تک توی مدل هپی پاپی

۲۵۹,۰۰۰ تومان

تقویت مهارت دست
تقویت خلاتقیت
تقویت هوش حرکتی
آموزش رنگ ها و شکل ها

آجره های رنگی چوبی یا پلاستیکی یکی دیگر از بهترین بازی های مناسب سن نوپایان است. هرچند کودکان هنوز نمی توانند سازه های واضح و معناداری با این آجره ها بسازند اما روی هم قرار دادن و سپس خراب کردن سازه ها مهارت دست کودکان را بالا می برد و قوه تخیل آن ها را پرورش می دهد.

بازی ساختنی خانه چوبی علی کوچولو

۴۴۰,۰۰۰ تومان

آموزش اشکال هندسی
آموزش رنگ ها
تقویت دقت و تمرکز
آموزش الگوخوانی
تقویت خلاقیت
تقویت مهارت دست

تمایل کودکان در سنین نوپایی به حل مساله می تواند نشانه ی خوبی برای تهیه کردن انواع پازل ها برای آنان باشد حتما دقت داشته باشید که مراحل حل کردن پازل، از پازل های بسیار ساده ی تک قطعه آغاز می شود و سپس تعداد قطعات افزایش می یابد. حل کردن پازل های ساده حس توانستن را در کودک قوت می بخشد و باعث تقویت اعتماد به نفس او می گردد.

پازل چوبی پین دار (دکمه دار)

۱۵۵,۰۰۰ تومان

تقویت هماهنگی چشم و دست
افزایش دقت و تمرکز
توسعه مهارت های عصبی عضلانی
تقویت حافظه تصویری
آموزش مهارت حل مساله
آموزش مفاهیم اولیه

در سه سالگی کودکان حرکات مچ دست را می آموزند. علاقه ی زیاد نوپایان به باز و بسته کردن درب بطری ها می تواند نشانگر آمادگی آنها برای یادگیری جهت ها و گردش دست و حرکات ظریف انگشتان باشد. بسته های بازی با پیچ و مهره های درشت پلاستیکی یا چوبی و انواع بازی های نخ کردنی بازی های پیشنهادی برای سنین دو تا سه سال هستند.

باید دقت کرد که کودکان در این سن هنوز هم نمی توانند سازه های پیچیده یا موزیک های شلوغ را درک کنند، پس هر چه بازی هایی که برای این سن تهیه می کنید ساده تر باشند کودک را بیشتر جذب می کنند و به او اجازه می دهند ساعت های طولانی تری با استفاده از قوه ی تخیل خود با آن وسیله بازی کند.

انتخاب بازی هایی با توجه به محدودیت سنی نوپایان

باید دقت کرد که بسیاری از بازی ها برای سنین زیر سه سال مناسب نیستند.

 • بیشتر بازی هایی که قطعات ریز دارند یا امکان جدا شدن قطعاتشان وجود دارد دارای برچسب محدودیت سنی برای  کودکان زیر سه سال است.
 • بازی هایی که از رنگ های خوراکی ساخته نشده اند و ممکن است به دهان بردن آن ها مسمومیت برای کودک ایجاد کند نیز برچسب سنی بالای سه سال دارند.
 • در این سن نیز باید در مورد اسباب بازی های باتری دار دقت زیادی داشته باشید چرا که آمار مسمومیت به دلیل بلعیدن باتری در بین نوپایان متاسفانه بسیار بالاست.

در خرید بازی های فکری برای نوپایان حتما برچسب رده بندی سنی و توضیحات روی محصول را بخوانید و سعی کنید از خرید بازی های غیراصل حتی وقتی قیمت پایین تری دارند خودداری کنید. نداشتن لبه های تیز و قسمت های برنده، نداشتن آهنربا و مگنت و نداشتن بند های طولانی یا قسمت های ریز جداشونده از مواردی است که در خرید محصولات مناسب نوپایان باید رعایت کنید.

خوشحالیم که تا اینجا راهنمای خرید بازی فکری را دنبال کردید. در ادامه نکات مهمی برای گروه سنی پیش از دبستان و دبستان برایتان ارائه می کنیم، باما همراه باشید.

راهنمای انتخاب و خرید بازی فکری برای کودکان ۳ تا ۶ سال (پیش دبستانی)

بازی کردن بهترین شیوه برای یادگیری کودکان است. اسباب بازی های مناسب می توانند امکان جستجو و کشف چیزهای جدید را فراهم کنند. بهترین نوع بازی های فکری مناسب کودکان پیش دبستانی، آن دسته از بازی ها هستند که می توانند کودکان را مجذوب خود کنند تا کودک بارها و بارها به سراغ آنها برود.

راهنمای خرید بازی فکری برای کودکان پیش دبستانی و دبستانی

در خرید بازی های فکری برای کودکان پیش دبستانی به دو نکته باید توجه کرد:

 1. انتظاری که از تهیه بازی برای کودک داریم.
 2. هدفی که آن بازی دنبال می کند.

خرید بازی فکری برای کودکان پیش دبستانی با توجه به انتظارات

به طور کلی ما به دو دلیل برای کودکان اسباب بازی می خریم. اول اینکه به دنبال سرگرم کردن کودک و ساختن لحظات لذت بخش برای او هستیم و دوم به دلیل اینکه خرید بازی فکری برای بچه ها به خصوص در دوران پیش دبستانی می تواند آموزش های مفیدی در پی داشته باشد.

 اما قبل از خرید هر بازی فکری برای کودکان باید بدانیم چه انتظاری از خرید آن داریم. توقع داریم این بازی چه کاری برای کودک ما انجام دهد؟ صرفا یک وسیله برای سرگرمی است یا قرار است مفهومی را به کودک بیاموزد؟

اگر هدف از خرید آموزش باشد باید کاملا به توانایی های کودکمان واقف باشیم. به خصوص در خرید بازی فکری برای کودکان خردسال نباید دچار بلندپروازی شویم و انتخاب های سخت و فراتر از توانایی و درک کودک پیش روی او قرار دهیم.

در سنین پیش از دبستان بازی هایی برای آموزش و تثبیت یادگیری رنگ ها، شمارش اعداد تک رقمی و مفاهیم پایه مانند جهت ها (زیر/ رو/ پایین / بالا) و همچنین بازی هایی برای پرورش مهارت دست و هماهنگی بین چشم و دست پیشنهاد می شوند. انواع بازی های نخ کردنی ، بازی های کوبیدنی مثل میخ و چکش ، بازی های ساختنی مانند هزارسازه یا انواع آجره های خانه سازی با قطعات متوسط، انواع پازل ها و جورچین ها انتخاب های خوبی برای کودکان در سن  پنج یا شش سال هستند.

کودکان در سنین خردسالی کم کم برای بازی های صفحه ای ساده آمادگی پیدا می کند.این بازی ها تمرینی برای رعایت مقررات،تشخیص رنگ ها و شمارش هستند. می توانید با توجه به این توانایی کودکان برای آنان بازی های ساده ای مثل بازی تیزبین را تهیه کنید.

خرید بازی فکری برای کودکان پیش دبستانی با توجه به هدف ساخت بازی

در خرید بازی فکری برای کودکان پیش دبستانی حتما راهنمای سازنده ی بازی که معمولا روی جعبه بازی درج شده است را مطالعه کنید. در قسمت راهنما اهدافی که آن بازی آموزشی یا سرگرمی دنبال می کند با استفاده از تصاویر و المان ها یا به صورت توضیحی نوشته شده است. این موضوع به شما در آشنایی با آن بازی کمک می کند و راهنمای خوبی برای انتخاب بازی متناسب با نیاز شماست.

در انتخاب بازی های فکری برای کودکان پیش از دبستان باید توجه زیادی به پیامد بازی با آن اسباب بازی روی ذهن کودکان داشت.بازی هایی که از سطح توانایی ها یا ادراک کودکان خارج باشد باعث کاهش اعتماد به نفس کودک می شود. باید دقت داشت برای کودکان بازی هایی در نظر گرفته شود که کودک از بازی کردن با آن لذت ببرد و در واقع سوار بر بازی باشد نه اینکه حس ناتوانی در مقابل آن بازی برای او ایجاد شود.

با توجه به اینکه سنین پیش از دبستان سن اجتماعی شدن کودکان محسوب می شود بازی های دسته جمعی ساده که بتوانند باعث تقویت تعاملات کودک با سایر همسالان شود گزینه های خوبی برای خرید بازی فکری محسوب می شوند.

دست چین 4 نفره بازیتا

۲۸۰,۰۰۰ تومان

تقویت اعتماد بنفس
افزایش سرعت عمل
تقویت حافظه دیداری
تقویت تمرکز

آشنایی با مجموعه مهارت هایی که یک کودک در سنین خردسالی باید کسب کند والدین را در زمینه ی انتخاب اسباب بازی های آموزشی یاری می کند. حتما در نظر داشته باشید که بازی های کودکان را به صورت مکمل انتخاب کنید یعنی در انتخاب بازی ها دقت کنید که همگی از نوع بازی های تقویت کننده ی یک نوع مهارت نباشند بلکه مهارت های متنوعی را هدف بگیرند.

بازی هایی برای تقویت ماهیچه های دست،پرورش خلاقیت،تقویت دقت و تمرکز، تقویت حافظه و بازی های دسته جمعی .. همه در کنار هم می توانند کودک شما را از جهت های مختلف رشد دهند.

راهنمای خرید بازی فکری برای کودکان ۷ تا ۱۲ سال (دبستانی)

کودکان با ورود به دبستان روحیات متفاوتی پیدا می کنند. قرار گرفتن در جمع همسالان و محیط اجتماعی مدرسه، کودکان را از نظر اجتماعی و فکری دستخوش تغییرات بسیار می کند.این تغییرات به طور خاص روحیه کودک را تحت تاثیر قرار می دهد. در خرید بازی فکری برای کودکان دبستانی توجه به چند نکته ضروری است:

۱. اگر قصد خرید بازی آموزشی دارید متناسب با مطالب درسی همان پایه تحصیلی خرید کنید از آموزش پیش از موعد خودداری کنید. مثلا بازی های آموزش دهنده ی الفبا برای کلاس اولی ها بسیار جذاب است.

۲. مهارت دست کودکان را جدی بگجیرید. توانایی کافی برای استفاده از انگشتان می تواند اعتماد به نفس کودکان دبستانی را در کلاس درس و  جمع همسالان تقویت می کنند.

بازی فکری سر انگشتی

۲۴۵,۰۰۰ تومان

تقویت هوش اجتماعی
تقویت دقت و تمرکز
افزایش سرعت عمل
تقویت حافظه دیداری
تقویت مهارت های ظریف انگشتان دست

۳. همیشه به دنبال آموزش نباشید. در انتخاب بازی های فکری گاهی هدف را سرگرمی و لذت بردن از تعاملات جمعی در نظر بگیرید.

۴. کودکان دبستانی به بازی های دسته جمعی خنده دار علاقه ی بسیار دارند. شادی و هیجان در انتخاب بازی فراموش نشود.

بازی فکری بازیتا مدل بینوچین

۲۸۲,۰۰۰ تومان

تقویت اعتماد بنفس
افزایش سرعت عمل
تقویت حافظه دیداری
تقویت تمرکز

۵. در انتخاب و خرید بازی فکری برای کودکان دبستانی توانایی ها و علایق کودکان را در نظر بگیرید. بعضی ازکودکان دبستانی به ساخت و مدل سازی بیشتر از حل پازل علاقه دارند. بعضی ها بازی های دسته جمعی را به تک نفره ترجیح می دهند یا برعکس. در اینجا بازی فکری های دسته جمعی کودک را ببینید.

۶. بازی هایی را انتخاب کنید که از مراحل ساده به پیچیده طراحی شده اند. کودک را بدون آمادگی ذهنی در مواجه با مسائل پیچیده قرار ندهید.

۷. برای تقویت حواس کودکان از بازی های فکری بهره ببرید. بعضی از بازی ها  با تمرکز روی حس بینایی یا شنوایی تاثیر زیادی در تقویت این حواس دارند.

بازی فکری پانتومیم

۳۰۰,۰۰۰ تومان

تقویت حافظه
آموزش مهارت های اجتماعی
افزایش اعتماد به نفس
افزایش خلاقیت
تقویت تصویرسازی ذهنی

۷. در خرید بازی فکری برای بچه های دبستانی به این نکته توجه کنید که چند مدل بازی با این وسیله می توان انجام داد. زیرا کودکان در این سن خیلی زود از یک بازی خسته می شوند و اگر بتوانید یک بازی با چندکاربرد مختلف تهیه کنید خریدتان حتما بسیار مقرون به صرفه و مفید خواهد بود.

۸. در سنین دبستان یکی از چالش های معلم با دانش آموزان عدم دقت و تمرکز در کلاس درس است. در لیست خرید بازی های فکری برای کودکان دبستانی حتما بازی هایی برای پرورش دقت و تمرکز و حافظه کودکان در نظر بگیرید.

۹. به تازگی در بعضی مدارس یک زنگ در هفته یا بیشتر به انجام بازی های فکری در کلاس درس اختصاص یافته است. سعی کنید یک یا چندبازی با قطعات کم و قابلیت حمل آسان برای کودکتان تهیه کنید تا بتواند به راحتی در مدرسه با آن ها بازی کند. بازی های معمایی برای این منظور گزینه های خوبی هستند.

ماشین هوش

۳۲۵,۰۰۰ تومان

تقویت هوش فضایی تصویری
تقویت مهارت حل مساله
تقویت هوش حرکتی
آموزش الگوخوانی
بهبود تفکر استدلالی

۱۰. استفاده از دست ها فراموش نشود. ترکیب بازی های ذهنی و فکری با حرکات بدن مثل حرکات دست ترکیب حیرت انگیزی برای هرچه جذاب تر شدن بازی هاست.بازی هایی که سرعت عمل کودکان را افزایش می دهند و نیاز به حرکات بدنی همزمان با تمرکز و دقت دارند این نیاز را برطرف می کنند.

راهنمای انتخاب و خرید بازی فکری برای نوجوانان

راهنمای خرید بازی فکری سنین نوجوانی

سن نوجوانی دوره ای بسیار مهم در شکل گیری شخصیت اجتماعی انسان است. نوجوانان بیشترین تعامل رابا همسالان خود دارند ، در این سن بیشترین تاثیرپذیری از محیط های اجتماعی نظیر گروه همسالان صورت می گیرد.

با همه گیر شدن اینترنت و گسترش روابط در دنیای مجازی این نیاز از محیط های حقیقی به محیط های مجازی منتقل شده که درصورت کنترل نشدن به تکامل شخصیت حقیقی نوجوانان آسیب های عمیقی وارد می کند.

یکی از راه های ایجاد تعاملات سازنده و ایجاد صمیمیت در گروه های خانواده و همسالان اختصاص دادن زمانی برای بازی های دسته جمعی است.معمولا نوجوانان به بازی های هیجان انگیز و رازآلود علاقه دارند. این سبک بازی ها اعتماد به نفس نوجوانان را افزایش می دهد و راهی برای مطرح کردن عقاید و ذهنیات در جمع های مختلف هستند.

در خرید بازی فکری مناسب نوجوانان به چندنکته باید توجه کرد:

 • چنانچه نوجوانی علاقه به حضور در جمع های پر تعداد را ندارد ابتدا از بازی های تعاملی دو نفره شروع کنید و کم کم تعاملات را افزایش دهید. در اینجا بازی دیسکی ریسکی را به شما پیشنهاد می کنیم.

بازی فکری دیسکی ریسکی

۴۳۵,۰۰۰ تومان

تقویت هوش اجتماعی
تقویت دقت و تمرکز
افزایش سرعت عمل
تقویت هوش هیجانی
تقویت مهارت ریسک پذیری

 • به تعداد نفرات مناسب برای انجام آن بازی فکری دقت کنید. بعضی بازی های فکری با وجود اینکه قابلیت بازی از دو تا شش نفر را دارند ولی دو نفره ی آن ها جذاب نیست پس با توجه به تعداد هم بازی های در دسترس بازی بخرید. یک انتخاب خوب با توجه به این نکته بازی فکری جالیز است که یک تجربه ی بازی گروهی جذاب را برای شما رقم می زند.

جالیز

۴۵۰,۰۰۰ تومان

مشخصات بازی فکری جالیز

افزایش مهارت پیش بینی
افزایش دقت وتمرکز
تقویت ریسک پذیری
تقویت قدرت برنامه ریزی

 • بازی هایی انتخاب کنید که بتواند روحیه برد و باخت را در نوجوانان تقویت کند.
 • ببینید روحیه نوجوانی چه می طلبد. نوجوانان عاشق بازی هایی هستند که جر زنی، بلوف زنی ، هیجان و کشمکش داشته باشد از خرید بازی های استراتژیک سنگین و خشک خودداری کنید مگر اینکه نوجوان طرف حسابتان  خیلی اهل دو دوتا چهارتا باشد!

پایاپای

۲۰۰,۰۰۰ تومان

مشخصات بازی پایاپای

تقویت حافظه
افزایش سرعت عمل
افزایش قدرت تصمیم گیری
تقویت مهارت پیش بینی

 • قبل از خرید بازی برای این رده سنی ویدئوهای معرفی چند بازی را ببینید. این ویدئوها کمک می کنند که بتوانید آن چه را که همخوانی بیشتری با روحیه و علاقه تان دارد انتخاب کنید.
 • از خودتان شروع کنید! اگر می خواهید که نوجوانان کمی از فضای مجازی و بازی های کامپیوتری فاصله بگیرند و به تعاملات حقیقی متمایل شوند از جمع های خانوادگی تان شروع کنید و زمانی را برای بازی در دورهمی ها در نظر بگیرید.
 • سعی کنید بازی های اصل بخرید. در نظر داشته باشید که تولید کننده ی اصلی نهایت تلاشش را می کند که کار با کیفیت را با بهترین قیمت در اختیار متقاضیان قرار دهد پس گول قیمت های پایین را نخورید و در نظر بگیرید که کیفیت کارت ها و مهره ها و اقلام همراه بازی و حتی بسته بندی بازی در نمونه های کپی پایین تر و دوام آن ها کمتر است.

راهنمای انتخاب و خرید بازی فکری بزرگسالان

راهنمای خرید بازی فکری برای بزرگسالان

شاید تا نام بازی و سرگرمی به میان می آید یاد دوران کودکی و نوجوانی می افتید اما باید بدانیدکه آنچه که در هر سن و سالی می تواند روحیه ما را حفظ کند و برایمان شادی و هیجان به ارمغان بیاورد و در بزرگسالی خطرات ابتلا به بیماری هایی نظیر نقص توجه و آلزایمر را کاهش دهد، همین بازی کردن و به خصوص بازی های دسته جمعی و گروهی است.

خوشحالیم که تصمیم دارید بازی کردن را امتحان کنید. اگر قصد دارید به دوستتان بازی فکری هدیه بدهید یا برای خودتان بازی فکری بخرید این نکات می توانند راهنمای خوبی برای انتخاب این سبک بازی ها باشند.

 • ببینید برای چه جمعی قصد خرید بازی دارید. بازی های خانوادگی با بازی های دورهمی دوستانه متفاوتند. اعضای خانواده معمولا به بازی هایی که قوانین کمتری دارند و دایره ی سنی بزرگتری را در برمی گیرد علاقه دارند اما در بازی های دورهمی دوستانه معمولا به دلیل هم سن و سال بودن، بازی های پیچیده تر و طولانی تر طرفدار دارد.
 • به تعداد نفرات مناسب برای انجام آن بازی دقت کنید. نفرات ایده آل هر بازی الزاما همان عددی نیست که روی جعبه بازی نوشته شده است مثلا اگر برای یک بازی دو تا شش نفر نوشته شده شاید دو نفره یا سه نفره ی آن به اندازه کافی جذاب نباشد.
 • رده بندی سنی درج شده روی بازی همیشه قابل اطمینان نیست. گاهی شرکتهای تولید کننده بازی به دلیل رویکرد تجاری رده بندی سنی گسترده تری را روی بازی درج می کنند. برای مثال روی بسته بندی خیلی از بازی های بزرگسال، هفت هشت سال به بالا درج شده اما در واقع آن بازی برای آن رده سنی مناسب نیست و کاملا بزرگسالانه است.
 • منعطف باشید! لذت بازی در ژانرهای مختلف را از خودتان دریغ نکنید.بازی های فکری چه از نوع استراتژیک باشند چه رومیزی در سبک ها و مدل های متنوعی در بازار موجود است که هرکدام لذت های خاص خودشان را دارند.
 • قبل از خرید بازی نظر دیگران را بپرسید یا ویدئوی معرفی بازی را ببینید. این کار به شما کمک می کند که اگر اهل بازی با قوانین زیاد نیستید بازی های دسته جمعی ساده تر را انتخاب کنید.
 • اگر به دنبال یک بازی برای پر کردن اوقات تنهایی تان هستید از معجزه ی پازل غافل نشوید. پازل ها همچنان یکی از بهترین بازی های تک نفره هستند.
 • بازی دیگری که می تواند آرامش زیادی برای بزرگسالان فراهم آورد ساختنی های لگو است. کمپانی لگو سری های متنوعی برای بزرگسالان دارد که سازه های پیچیده ی مهندسی با طرح های فوق العاده زیبا و هیجان انگیزی را می توان با آنها ساخت. انواع ساختنی های لگو را می توانید اینجا ببینید. روی هم گذاشتن آجره های متنوع لگو و خلق یک سازه ی زیبا لذت وصف ناپذیری را نصیب تان می کند.

جمع بندی مقاله راهنمای خرید بازی فکری

در این مقاله تلاش کردیم راهنمای جامع و کاملی برای خرید بازی ها و سرگرمی های فکری به شما عرضه کنیم. این نکات حاصل تجربیات ما از سال ها کار کردن در حوزه ی بازی های فکری و دیدن دغدغه ی مصرف کنندگان این نوع بازی ها در فروشگاه بانک بازی بوده است.

ایمان داریم که شما با استفاده از این نکات می توانید بهترین انتخاب ها را در زمینه ی بازی و سرگرمی داشته باشید تا با خیال راحت و بدون ترس از ضررهای مالی و آموزشی برای خود و کودکتان بهترین سرگرمی ها را فراهم کنید.

 آرزو می کنیم که لذت بازی کردن را از دست ندهید و بتوانید جمع های دوستانه و خانوادگی خود را شاد و هیجان انگیز کنید.

34 دیدگاه در “راهنمای خرید بازی فکری از تولد تا بزرگسالی

 1. صبا میزانی گفت:

  مطلبی که قرار دادید بسیار خوب و کاربردی بود
  من با راهنمایی شما تونستم برای برادرزاده ام کادوی مناسب سفارش بدم خیلی خیلی از سایت بی نظیرتون ممنونم❤👌🏻

  1. شهره یوسفی گفت:

   سلام دوست عزیزم. خوشحالم که این مطالب براتون مفید بوده. تولد برادرزاده گلتون هم مبارک باشه

   1. مهکامه شیرازی گفت:

    من عاشق مقاله های شمام وقتی تو استوری اعلام میکنید تندی میام میخونمشون . این سری با تاخیر شد
    مثل همیشه عالی بود تشکر از زحماتتون😍😘👌🏻

    1. شهره یوسفی گفت:

     زنده باشید ممنونم از وقتی که اختصاص میدین و خوشحالم که مطالب براتون مفید بوده.

 2. عرفانه داداشی گفت:

  چقدر کامل بود . من واقعا همیشه موقع هدیه دادن کلی وقت و انرژی صرف میکنم اخرش هم مجبور میشم پول بدم 😂 با چیزایی که معرفی کردید و توضیحات قشنگتون از این به بعد فقط از سایت خودتون تهیه میکنم تشکر از شما🌺

  1. شهره یوسفی گفت:

   خوشحالم که این مطالب براتون مفید بوده و ممنونم که وقت ارزشمندتون رو برای دونستن و آگاهی صرف کردین.

  2. نفس مطهریان گفت:

   وای چه خوب بود این مقالتون البته شما همیشه مطالب خیلی خوبی میذارید ولی این یکی گل سر سبدشون بود😁

   1. شهره یوسفی گفت:

    نظر لطفتونه عزیزم. خوشحالم که مفید بوده.

    1. نگار احمدزاده گفت:

     سلام خسته نباشید تشکر از مطالب خوبتون❤ من یه دختر ۴ ساله دارم که مهدکودک میره مربیش گفت نسبت به بقیه بچه ها مهارت دست ورزیش ضعیف هست چه بازی هایی برای تقویت دستش پیشنهاد میدید؟

     1. شهره یوسفی گفت:

      سلام روزتون بخیر. برای تقویت مهارت دستورزی بچه های 4 ساله استفاده از بازی های دوختنی و نخ کردنی ها مثل نخ و مهره پیشنهاد میشه در کنارش قیچی بیخطر کودکان و بریدن و چسباندن و ساخت کاردستی یک فعالیت بسیار عالیست.

   2. مرتضوی گفت:

    سلام و عرض ادب ما برای کافه کودکمون دنبال بازی های جذاب و سرگرم کننده هستیم لطف میکنید برای سنین ۳تا ۶ سال بازی معرفی کنید

    1. شهره یوسفی گفت:

     سلام و روز خوش خدمت شما. در بخش کافه کودک بازی های دو یا چند نفره خیلی مورد استقبال قرار میگیرند. در منو بازی فکری بخش بردگیم- بردگیم کودک را حتما ببینید.

 3. ساره نواب گفت:

  چقدر خوب که بازی هم معرفی کردید تشکر از وبسایت زیباتون 💖

  1. شهره یوسفی گفت:

   زنده باشید. خوشحالیم که براتون مفید و کاربردی بوده.

 4. ناهید جلال محمدی گفت:

  سلام وقت بخیر من یه پسر ۲سال و نیم دارم تولدش نزدیکه ولی نمیدونم چی براش بخرم که سرگرمش کنه چون با هیچی بیشتر از چند دقیقه بازی نمیکنه و خیلی هم شیطون و وروجکه لطفا بهم بازی معرفی کنید🤭

  1. شهره یوسفی گفت:

   تولد پسر کوچولوی پرانرژیتون مبارک باشه… من بهتون پیشنهاد میکنم برای خوشحالیش یک مجموعه بازی تهیه کنید که بتونه یک داستان رو شکل بده. مثلا مجموعه ی پارک شادی با خانه جنگلی و فیگورهاش میتونه یک داستان بامزه رو بسازه که روزها باهاش سرگرم بشه.

 5. بنفشه مهاجر گفت:

  سلام با تشکر از سایت بسیار خوبتون . لطف میکنید چندتا بازی جذاب برای افزایش دقت و تمرکز معرفی کنید . پسرم 3 سالش هست

  1. شهره یوسفی گفت:

   سلام و سپاس از لطفتون. برای افزایش دقت و تمرکز بچه های 3 ساله پازل ها، بازی های ماهیگیری و برج های تعادلی از بهترین گزینه ها هستند.

 6. نغمه سروش گفت:

  سلام وقت بخیر خسته نباشید عزیزم من گفتار درمانگر هستم بازی یا کتاب مناسب در این زمینه چی داریدلطف میکنید معرفی کنید؟

  1. شهره یوسفی گفت:

   سلام روزتون بخیر. دوست عزیز برای دیدن کتاب های تقویت کننده ی دایره واژگان از بخش منو کتاب – کتاب موضوعی- مهارت های گفتاری میتونید مجموعه کتاب های خوبی را مشاهده کنید.

 7. بهناز سماواتی گفت:

  سلام وقتتون بخیر عزیزم بچه ی من سال تحصیلی جدید میره کلاس اول میخواستم براش الفبا بگیرم اما تو سایتتون تنوعش خیلی زیاده میشه راهنماییم کنید

  1. شهره یوسفی گفت:

   سلام عزیزم. الفباها مدل های متنوعی دارند که شما برحسب نیازتون بتونید انتخاب کنید برای آشنایی با حروف مجموعه سنجاب باهوش کار خوبی و جذابیه اما اگر هدفتون کلمه سازی و جمله سازی باشه الفباهای مگنتی انتخاب های بهتری می تونن باشن.

 8. بهرام پور گفت:

  سلام وقت بخیر بازی یا کتاب برای افزایش اعتماد به نفس دارید؟

  1. شهره یوسفی گفت:

   سلام مجموعه کتاب های فرانکلین در این زمینه خیل یمیتونن کمکتون کنن.

 9. زینب صدیق زاده گفت:

  سلام وقت بخیر من دنبال کتاب یا بازی قیمت مناسب برای عیدی دادن هستم لطف میکنید بهم معرفی کنید

  1. شهره یوسفی گفت:

   سلام وقتتون بخیر باشه. برای عیدی میتونید از کتابای آبرنگی یا کتاب واتر مجیک استفاده کنید.

 10. علیخانی گفت:

  سلام شبتون بخیر من یه پسر ۴ ساله دارم که عاشق تعمیر کردن و یا کار کردن با ابزار هست لطف میکنید چندتا بازی جذاب در این باره بهم معرفی کنید

  1. شهره یوسفی گفت:

   سلام وقتتون بخیر. بازی های ساختنی دوبی برای پسرکوچولوتون مناسبه

 11. ندا حمیدی گفت:

  سلام وقت بخیر ، شما بازی یا کتاب برای تقویت مهارت های ریاضی دارید؟

  1. شهره یوسفی گفت:

   سلام روز خوش.بازی های ریاضی را اینجا ببینید.

 12. نگارین شالیزاری گفت:

  سلام بازی برای تقویت حافظه میخوام

  1. شهره یوسفی گفت:

   سلام روزتون بخیر. بازی های تقویت حافظه را اینجا ببینید.

 13. سلاله آقایی گفت:

  سلام خسته نباشید ، من میخوام برای پسر برادرم که ۵ سالشه بازی فکری بگیرم ، خیلی پسر باهوش و کنجکاویه چه بازی پیشنهاد میدید شما؟

  1. شهره یوسفی گفت:

   سلام روزتون بخیر بستگی به توانایی های کودک داره اما بازی اتوبار یک بازی چالشی بسیار عالی برای پنج ساله.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *