کودک و خانواده

چک لیست برگزاری جشن تولد که همه باید بدانند

تصویر کیک تولد در چک لیست برگزاری جشن تولد

برپایی باشکوه جشن تولد برای دیگران، نشان‌دهنده میزان اهمیت آن فرد برای شخص برگزار کننده است و زمانی‌که این تولد برای کودکان برگزار می‌شود، اهمیت خود را بیشتر نشان می‌دهد. به همین دلیل تمامی والدین دوست دارند با برنامه‌ریزی دقیق، جشنی باشکوه و روزی به یاد ماندنی را برای فرزندان خود رقم بزنند. اگر شما هم تمایل دارید جشن تولدی خاطره انگیز برای کودک خود برگزار کنید، با ما همراه باشید تا نکات مهم برگزاری جشن تولد را با شما مرور کرده و آموزش‌های مفیدی در زمینه تهیه چک لیست برگزاری جشن تولد که همه باید بدانند، در اختیارتان قرار دهیم.

فهرست مطالب:

تعیین چک لیست برگزاری جشن تولد که همه باید بدانند

برای آنکه بتوان یک تولدی باشکوه و روز به یاد ماندنی را برای فرزند خود رقم بزنید، نیاز دارید برنامه‌ریزی دقیق انجام داده و نکات مهمی را رعایت نمایید. تمامی مواردی که شامل تهیه غذا، دعوت کردن مهمان‌ها، برگزاری مراسم، آماده کردن محل برگزاری جشن تولد می‌شود، جزو مهم‌ترین نکاتی هستند که باید در چک لیست تولد کودک شما برای برگزاری مراسم باشند. به همین دلیل در ادامه به بررسی هر یک از آنها می‌پردازیم. قبل از شروع چک لیست جشن تولد می توانید برای انتخاب و خرید کادو تولد مناسب به صفحه ی خرید کادو تولد سر بزنید.

تعیین بودجه

اولین قدم برای برگزاری جشن تولد، تعیین بودجه یا مبلغی است که قصد دارید برای برگزاری آن هزینه کنید. شما باید تمامی مخارج و هزینه‌هایی که برای مراسم نیاز است را به ازای هر فرد حساب کرده و با توجه به تعداد مهمان‌ها، برآوردی کلی از میزان بودجه مورد نیاز تعیین نمایید.

تعیین تم تولد

در نظر گرفتن تم خاص برای تولد می‌تواند باعث هماهنگی برگزاری جشن، زیباتر شدن محیط مراسم برای فیلمبرداری و عکاسی شود. همچنین انتخاب تم تولد بر فاکتورهایی مانند انتخاب لباس، وسایلی که برای تولد استفاده می‌شود، تزیینات تولد، طراحی کیک تولد و غیره تاثیرگذار خواهد بود. بنابراین می‌تواند از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده بودجه نهایی باشد که برای برگزاری مراسم در نظر می‌گیرد.

تم تولد و چک لیست برگزاری جشن تولد

تعیین محل برگزاری جشن

در این مرحله باید مکان برگزاری جشن تولد را مشخص کنید، این محل می‌تواند متناسب با تعداد مهمان‌ها و وضعیت آب و هوا در منزل، ویلا، محیط‌های باز، سالن‌های تشریفات یا رستوران‌ها برپا شود. لازم به ذکر است اگر جشن مورد نظر برای کودکان برگزار می‌گردد باید محلی را انتخاب کنید که قابلیت برپایی بازی‌های کودکانه و سر و صدای زیاد را داشته باشد.

لیست مهمان‌ها

تهیه لیست مهمان‌ها، تعداد و نام مدعوین به جشن تولد، از فاکتورهای مهم چک لیست برگزاری جشن تولد که همه باید بدانند و آن را در نظر داشته باشند. به ویژه اگر جشن تولد برای کودکان برگزار می‌شود، باید تعدادی از دوستان فرزندتان را نیز که در مهد کودک یا مدرسه با آنها همبازی هستند در مراسم تولد او دعوت نمایید.

زمان برگزاری مراسم در چک لیست برگزاری جشن تولد که همه باید بدانند

زمانی را برای برپایی جشن در در نظر بگیرید که مهمانان لیست شما بتوانند در مراسم حضور داشته باشند. معمولاً ایام تعطیل و روزهایی که به آخر هفته منتهی می‌شود، زمان مناسبی برای برگزاری مراسم تولد محسوب می‌گردد.

تصویر چند کودک در مراسم جشن تولد

تهیه هدیه تولد در چک لیست برگزاری جشن تولد که همه باید بدانند

انتخاب هدیه‌ای مناسب برای تولد از فاکتورهای مهمی است که باید به آن توجه ویژه‌ای مبذول نمایید. این نکته را در نظر داشته باشید که هرچقدر جشن تولد کودکان باشکوه و تجملی برگزار شود، ولی در نهایت آنها منتظر دریافت هدیه و کادوهای تولد، به ویژه از والدین خود هستند. بنابراین این موضوع در زمان برپایی تولد کودکان اهمیت بیشتری دارد. البته لازم به ذکر است که تعیین هدیه تولد بر روی بودجه نهایی که شما برای برگزاری این مراسم در نظر گرفته‌اید تاثیر مستقیمی خواهد داشت.

لباس مناسب جشن تولد

برای جشن تولد فرزند خود لباس مناسبی را که می‌تواند با تم تولد او هماهنگ باشد تهیه نمایید. حتی می‌توانید از مهمان‌های دیگر درخواست کنید لباس‌های فرزندان خود را مطابق تم مشخص شده‌‌ برای جشن انتخاب کنند.

مشخص کردن لیست غذاها

هنگام برنامه‌ریزی برای مراسم تولد، باید غذاهایی که قرار است در آن روز سرو شود را تعیین کنید. غذاها باید شامل فینگر فودها، شیرینی، شکلات، دسرهای متنوع، خوراکی‌های مجاز و سالمی که برای کودکان تهیه می‌شود مانند ذرت بو داده و غیره باشد. این نکته از موارد مهم چک لیست برگزاری جشن تولد که همه باید بدانند.

عکاسی و فیلمبرداری

حتماً از مراسم تولد، برای ثبت لحظات خوشی که در آن سپری می‌کنید، فیلم و عکس تهیه نمایید. این کار را می‌توانید با دوربین معمولی یا با دوربین تلفن همراه خود انجام دهید. ولی در صورتی‌که برای برپایی مراسم هزینه بسیاری کرده‌اید و تدارکات زیادی انجام داده‌اید، می‌توانید از فیلمبردار حرفه‌ای برای این‌کار دعوت نمایید.

تعیین بازی و سرگرمی در چک لیست برگزاری جشن تولد که همه باید بدانند

برای یکنواخت نشدن مراسم تولد به خصوص برای کودکان، باید از بازی‌ها و سرگرمی‌های مهیجی استفاده کنید. با این‌کار ضمن کاهش میزان شیطنت آنها روز خاطره انگیزی را برای فرزند خود به وجود می‌آورید.

تزیینات محل تولد

برای تزیینات محل تولد می‌توانید از بادکنک‌ها، طراحی‌های شیک یا لوازمی که برای برپایی تولد در رده‌های سنی مشخص، وجود دارد تهیه نمایید. تزیینات تولدی که برای کودکان در نظر گرفته شده، می‌تواند شامل کلاه‌های تولد یا گیفت‌های کوچکی باشد که به عنوان یادگاری به مهمانان تقدیم می‌کنید.

انتخاب کیک تولد

کیک تولد یکی از مهم‌ترین قسمت‌های برگزاری جشن است که باید متناسب با سن کودک، تم تولد، سلیقه او و تعداد مهمان‌هایی که دارید  تهیه شود.

چک لیست برگزاری جشن تولد دختر بچه

ملزومات چک لیست برگزاری جشن تولد که همه باید بدانند

از دیگر مواردی که باید برای برگزاری جشن تولد در نظر گرفته شود می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سفارش شیرینی در مدل‌های مختلف
 • تهیه بنرهای مربوط به کودکان
 • تهیه ظروف یکبار مصرف
 • اجاره میز و صندلی
 • اجاره باند و رقص نور
 • ایجاد محلی اختصاصی برای عکاسی
 • انتخاب کارت دعوت برای مهمان‌ها
 • تهیه نوشیدنی‌های مختلف
 • تهیه گیفت و اکسسوری‌های تولد از دیگر موارد مهم چک لیست برگزاری جشن تولد که همه باید بدانند.

زمانبندی تهیه چک لیست برگزاری جشن تولد که همه باید بدانند

با توجه به مشغله‌ای که امروزه افراد در زندگی‌های خود دارند، انتظار اینکه بتوانند در مدت زمان ۲ تا ۳ روز تمامی کارهای تولد را انجام دهند کاملا بی مورد است. به همین دلیل برای اینکه بتوانید مراسم تولد را به خوبی برپا کنید، نیاز به یک زمانبندی دقیق دارید. البته باید توجه نمایید که این زمانبندی متناسب با وسعت برگزاری مراسم متفاوت بوده و باید نسبت به این نکته تغییراتی در آن به وجود آورید.

شش تا هشت هفته قبل از برگزاری مراسم تولد

در این محدوده زمانی باید لیست جشن تولد و مهمان‌ها را تعیین کنید و هزینه های مراسم را مشخص نمایید. همچنین در صورتی‌که قرار است تولدی باشکوه برگزار کنید، حتماً از فردی بخواهید که در برنامه‌ریزی و پیگیری کارها به شما کمک کند. اگر تمایل دارید محل برگزاری تولد خارج از منزل شما باشد، این محدوده زمان فرصت مناسبی برای رزرو محل برگزاری تولد محسوب می‌شود. همچنین اگر قرار است غذا را از بیرون تهیه کنید باید در این مدت، رستوران مورد نظر را تعیین کرده و غذایی که قرار است سرو کنید را سفارش دهید.

علاوه بر آن رزرو فیلمبردار، انتخاب کارت برای دعوت کردن مهمان‌ها، بستن قرارداد با دی جی یا افرادی که برای سرگرم کردن کودکان در نظر گرفته‌اید، از مواردی هستند که باید در این زمان تعیین گردند.

سه تا چهار هفته قبل از برگزاری مهمانی

سه تا چهار هفته قبل از برگزاری مهمانی، وقت سفارش دادن تزیینات تولد، انتخاب ظروف، لوازم یکبار مصرف و مواد غذایی فاسد نشدنی برای جشن محسوب می‌شود. در این بازه زمانی باید طرح کیک تولد را تعیین کرده و در صورت نیاز آن را سفارش دهید. تهیه تمام خوراکی‌های کودکان در این فرصت، از موارد مهم چک لیست برگزاری جشن تولد که همه باید بدانند.

دو تا سه هفته قبل از برگزاری مراسم

این زمان فرصت مناسبی برای تعیین کردن جدول زمانبندی روز جشن، تعیین بازی‌های کودکانه مانند بادکنک بازی، بغلی بگیر، پانتومیم، چالش حل معما و غیره است.

چک لیست برگزاری جشن تولد بچه ها

هفته قبل از جشن

در این هفته باید کارهای زیر را متناسب با اولویت و نزدیکی به روز مراسم انجام دهید:

 • چک‌کردن لیست کارهای تولد
 • تعیین آهنگ‌هایی روز تولد
 • تمیز کردن محل تولد
 • چک‌کردن سفارشات انجام شده
 • بسته بندی خوراکی‌ها
 • آماده کردن کادوی تولد
 • جمع‌آوری وسایل غیر ضروری
 • خرید مواد غذایی تازه
 • تکمیل کردن تزیینات
 • آمادگی برای پذیرایی از مهمان‌ها

سخن پایانی

جشن تولد از مراسم‌هایی است که هر فردی به خصوص کودکان منتظر برگزاری آن در طول سال هستند تا بتوانند با دوستان خود بازی کرده، هدیه دریافت کنند و روز خاطره انگیزی را سپری نمایند. به همین دلیل بهتر است که برای برپایی آن برنامه‌ریزی دقیقی انجام دهید تا بتوانید خاطره خوبی را در ذهن‌ها به یادگار بگذارید.

2 دیدگاه در “چک لیست برگزاری جشن تولد که همه باید بدانند

 1. آذر گلستانی گفت:

  وای عالیییی بود . من میخواستم تا یک ماه دیگه برای دخترم تولد بگیرم و هیچ ایده ای نداشتم که چکار باید کنم واقعا مطالبتون به کارم اومد از همش اسکرین شات گرفتم که طبق همین انجام بدم مرسی ازتون کمک بزرگی بهم کردید🙏🏻🙏🏻🥰🥰 گیفت تولد رو هم احتمالا از پیج خودتون سفارش بدم ، هزینش مهم نیست لطف کنید چندتا بازی یا کتاب که برای گیفت دادن مناسبه بهم معرفی کنید البته برای سن ۳ تا ۵ سال

  1. شهره یوسفی گفت:

   تولدش مبارک باشه عزیزم.خوشحالم که مطالب این مقاله براتون کاربردی و مفید بوده. از طریق شبکه های اجتماعی می تونید با مشاوران مجموعه در ارتباط باشید تا جدیدترین هدیه های تولد را به شما معرفی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *