کودک و خانواده

برگزاری تولد برای کودکان و ایده‌های بازی جشن تولد

جشن تولد کودکان و بازی جشن تولد

روز تولد از مهم‌ترین روزهای زندگی هر فردی به حساب می‌آید، به همین دلیل همه افراد دوست دارند در این روز لحظات شاد و خاطره انگیزی را تجربه کنند. حال اگر این روز مربوط به جشن تولد کودکان باشد حساسیت آن برای والدین چند برابر می‌شود و آنها با انتخاب برنامه‌های متنوع، دوست دارند خاطره‌ای ماندگار در ذهن فرزند خود به وجود آورند. در همین راستا با آماده کردن لیستی از بهترین غذاها، نوشیدنی‌ها، تزیینات مورد نیاز و مهم‌تر از همه، بازی‌ها و سرگرمی‌های متنوع، سعی در برگزاری هرچه باشکوه روز تولد کودک خود دارند. در این مقاله قصد داریم با معرفی چند بازی جشن تولد به شما کمک کنیم روز شاد و پر هیجانی را برای کودک خود به وجود آورید.

فهرست مطالب:

برگزاری جشن تولد برای کودکان

برگزاری تولد برای کودکان نسبت به بزرگترها تفاوت‌هایی دارد که مهم‌ترین آن سرگرم کردن بچه‌ها در طول برگزاری مراسم است. بنابراین باید هنگام برنامه‌ریزی جشن تولد آنها به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشید و شرایط انجام بازی‌هایی مناسب سن آنها را فراهم نمایید.

نکات مهم برگزاری تولد کودکان

هنگام برگزاری جشن تولد کودک باید به مواردی که در زیر بیان می‌شود توجه نمایید تا تجربه دلنشینی را برای او در کنار دوستانش رقم بزنید.

 1. لیست مهمان‌ها: در قدم اول برنامه‌ریزی برای برگزاری جشن تولد فرزند خود، باید لیستی از مهمان‌هایی که می‌توانند در مراسم او حضور داشته باشند تهیه نمایید.
 2. لیست خوراکی‌ها: آماده کردن لیست مواد غذایی مانند شام، کیک، میوه، شکلات و خوراکی‌های سالمی که اکثر کودکان آنها را دوست دارند از نکات دیگری است که باید پیش از برگزاری مهمانی تولد فرزند خود تهیه نمایید.
 3. محل برگزاری جشن تولد: تعیین محل مناسب و توجه به وسعت آن برای برگزاری جشن تولد متناسب با تعداد مهمان‌ها، از نکات دیگری است که باید مورد توجه قرار بگیرد. در همین راستا انتخاب محل‌هایی مانند ویلاها که فضاهای باز تفریحی دارند برای برگزاری مراسم تولد کودکان گزینه مناسبی محسوب می‌شوند. البته هنگام انتخاب فضای باز باید ایمن بودن آن برای کودکان را حتما بررسی نمایید.
 4. هدیه جشن تولد: حتماً برای کودک خود هدیه‌ای مناسب با سن او تهیه نمایید. در اینجا می توانید بهترین کادو تولد کودک را پیدا کنید.
 5. کیک تولد: برای برگزاری مراسم تولد فرزند خود، کیکی با طرح‌های کودکانه انتخاب کنید.
 6. تم تولد: حتما تم تولدی کودکانه با رنگ‌های شاد که مناسب بازی جشن تولد نیز است، متناسب با سلیقه و علاقه فرزند خود انتخاب نمایید.
 7. زمان برگزاری جشن تولد: برای برگزاری جشن تولد زمانی را انتخاب کنید که مهمان‌ها بتوانند به راحتی در مراسم حضور داشته باشند.
 8. تفریحات جشن تولد: حتما برای باشکوه‌تر شدن تولد فرزند خود برای او و دوستانش بازی‌های سرگرم‌ کننده‌ای را در نظر بگیرید.

با توجه به اهمیت انتخاب بازی های کودکانه جشن تولد، در ادامه مطلب به معرفی بازی های تولد کم هزینه  که می‌توانید به راحتی آنها را انجام دهید می‌پردازیم.

بازی جشن تولد برای کودکان

بازی جشن تولد راه رفتن جایزه‌دار

برای انجام این بازی باید تعدادی عدد روی مقواهای مستطیلی شکل نوشته و به صورت حلقه روی زمین بچینید. سپس همین عددها را روی کاغذهای کوچکتری نوشته و داخل ظرفی قرار دهید. برای شروع بازی یکی از کاغذهای کوچک داخل ظرف را بردارید و پیش خود نگه دارید. بعد از بچه‌ها بخواهید با پخش موسیقی به دور مقواهای روی زمین بچرخند و وقتی موسیقی قطع شد هر کدام روی یکی از آنها بایستند. در اینجا هر کسی که روی مقوای یکسان با شماره دست شما ایستاده بود، برنده بازی شناخته می‌شود. این سرگرمی را می‌توانید تا زمانی‌که همه بچه‌ها برای یک مرتبه برنده شوند ادامه دهید.

بازی جشن تولد راه رفتن روی حباب‌های بسته‌بندی

یکی دیگر از بازی‌های محبوب کودکان، عبور از حباب‌های بسته‌بندی است که با پخش موسیقی، دویدن روی آنها و ترکاندن حباب‌های بسته‌بندی انجام می‌شود.

کارآگاه بازی

کارآگاه بازی یکی از بازی‌های محبوب کودکان است که با طراحی نقشه‌ای متناسب با رنج سنی آنها آغاز می‌شود. برای انجام آن باید سرنخ‌های تصویری را، طبق نقشه طراحی شده با جایزه در محل‌های خاصی قرار دهید تا بچه‌ها سرنخ‌ها را دنبال کنند و جایزه‌ها را به دست آورند.

بازی جشن تولد ترکاندن بادکنک

یکی از محبوب‌ترین بازی‌های کودکان که باعث تفریح و خنده بسیار آنها می‌شود، بازی جشن تولد ترکاندن بادکنک است. این سرگرمی به سبک‌های مختلفی برگزار می‌شود که یکی از روش‌های انجام آن، پخش موسیقی و پرتاب کردن بادکنک‌هایی است که  داخل آنها تعدادی چالش قرار گرفته است. با پخش موسیقی از آنها بخواهید که با بادکنک‌ها بازی کنند. وقتی موسیقی قطع شود آخرین فردی که بادکنک‌ها را لمس کند باید چالش داخل آن را انجام دهد.

بازی جشن تولد ترکاندن بادکنک

بازی چسباندن دم الاغ

این بازی یکی از تفریحات کلاسیک و محبوب کودکان است. برای انجام آن باید تصویر یک الاغ را بر روی کاغذی بزرگ بکشید و روی دیوار بچسبانید. بعد دم الاغ را که از قبل آماده کرده‌اید، دست بچه‌ها داده، چشمان آنها را ببندید و بخواهید که دم الاغ را در محل مناسب آن بچسبانند. هر کودکی که بهتر این‌کار را انجام دهد برنده بازی می‌شود.

بازی جشن تولد بغلی بگیر

بازی بغلی بگیر از تفریحات محبوبی است که در تولد کودکان حتی در آپارتمان‌ها می‌توانید آن را انجام دهید. برای این بازی بچه‌ها باید حلقه‌ای تشکیل دهند و یک بادکنک را با پخش موسیقی به بین هم جابه‌جا کنند. هنگامی که موسیقی قطع می‌شود آخرین نفری که بادکنک را در دست دارد، باید بازی را ترک کند. این بازی تا زمانی‌که فقط یک از بچه‌ها باقی بماند ادامه می‌یابد.

بازی جشن تولد بغلی بگیر

چالش حمل تیله با قاشق

این چالش بسیار هیجان انگیزی است و در فضای آپارتمان هم انجام می‌شود. برای انجام آن باید دو میز را در فاصله‌ای مناسب روبروی هم قرار داده و روی یکی از آنها تعدادی تیله در ظرفی بگذارید. سپس از بچه‌ها بخواهید که تیله‌ها را برداشته روی یک قاشقی که در دهان دارند گذاشته و به میز بعدی منتقل کنند. به این ترتیب هر کودکی که بتواند تیله‌های بیشتری را جابه‌جا کند برنده بازی می‌شود.

برگزاری مسابقه سه‌پا

بازی جشن تولد مسابقه سه‌پا، سرگرمی‌ کلاسیک و قدیمی است که در اکثر کشورها در فضای باز انجام می‌شود. به این ترتیب که باید بچه‌ها را به تیم‌های دو نفره تقسیم کرده و مسیری را برای مسابقه مشخص ‌کنید. سپس یکی از دو پای آنها را به یکدیگر بسته و از آنها بخواهید با هم مسیر مسابقه را طی کنند. با پخش موسیقی، بازی آغاز می‌شود و هر تیم دو نفره‌ای که زودتر به خط پایان برسند برنده بازی خواهند شد.

بازی ساختمان‌سازی

برای انجام این بازی تعداد قوطی خالی را در نظر بگیرید و از بچه‌ها بخواهید در مدت یک دقیقه آنها را با سرعت روی هم بچینند و ساختمان بسازند. هر کودکی که ساختمان بلندتری بسازد برنده مسابقه شناخته می‌شود.

صندلی بازی

صندلی بازی یکی از قدیمی‌ترین سرگرمی‌هایی است که کودکان در کنار هم می‌توانند انجام دهند. معمولا برای انجام آن حداقل به 6 کودک و 5 صندلی  نیاز دارید. باید صندلی‌ها را کنار هم چیده و از بچه‌ها بخواهید با پخش شدن موسیقی دور آنها بچرخند و وقتی موسیقی قطع شد، سعی کنند روی نزدیکترین صندلی بنشینند. هر کودکی که بدون صندلی بماند باید بازی را ترک کند، این چالش تا جایی که یکی از بچه‌ها برنده شود ادامه پیدا می‌کند.

بازی جشن تولد صندلی بازی

بازی استپ رقص

یکی دیگر از بازی های دورهمی برای تولد بازی استپ رقص نام دارد. این سرگرمی به این طریق انجام می‌شود که با پخش شدن موسیقی بچه‌ها شروع به رقصیدن می‌کنند و با قطع شدن آن در هر حالتی که هستند می‌مانند. معمولا بچه‌ها عاشق هیجان این بازی هستند و چون حالتی رقابتی ندارد از انجام آن بسیار لذت می‌برند.

نکات مهم بازی جشن تولد کودکان

شاید در نگاه اول انتخاب بازی جشن تولد برای بچه‌هایی که در یک رنج سنی قرار دارند ساده به نظر برسد، اما در هنگام انتخاب بازی‌ها باید به نکاتی که در ادامه بیان می‌شود توجه نمایید.

 • انتخاب بازی‌های هیجان انگیز و پر تحرک
 • پرهیز از انجام بازی‌های فکری
 • توجه به وسعت محل برگزاری جشن
 • عدم استفاده از وسایل خطرناک در انجام بازی
 • پرهیز از انجام بازی‌های کامپیوتری
 • پرهیز از رقابتی کردن بازی‌ها
 • انتخاب بازی مناسب سن همه بچه‌ها
 • انتخاب بازی مناسب با تعداد همه بچه‌ها
 • برنا‌مه‌ریزی اصولی پیش از برگزاری مراسم برای انجام بازی های گروهی در جشن تولد
 • انتخاب هدایایی کوچک برای بچه‌ها در حین بازی

سخن پایانی

امروزه توجه به برگزاری باشکوه مراسم تولد کودکان، موضوعی است که والدین به آن اهمیت ویژه‌ای می‌دهند.
در همین راستا با برنامه‌ریزی دقیق و انتخاب تفریحات و مسابقات هیجان انگیز، می‌توانید در روز تولد فرزند خود اوقات خوشی را برای او در کنار دوستانش فراهم نمایید.

2 دیدگاه در “برگزاری تولد برای کودکان و ایده‌های بازی جشن تولد

 1. نفس خداپناهی گفت:

  سلام وقت بخیر ، عزیزم واقعا مطالبتون مفید بود، من برای سرگرم کردن بچه ها تو تولد ازپیجتون چندتا بازی خریدم و واقعا جذاب بود ، رنگ آمیزی های متری ، بازی رنگ انگشتی ،بازی دست چین و دوچشمی، خیلی خیلی از راهنمایی هاتون ممنونم 🌹🌱

  1. شهره یوسفی گفت:

   سلام مبارکتون باشه خوشحالیم که از کیفیت کارها راضی بودین و سپاس فراوان از کامنت پر مهرتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *