کودک و خانواده

چطور جشن تولد بگیریم؟ (نکاتی که باید بدانید)

چند کودک در حال برگزاری جشن تولد

برنامه‌ریزی و برگزاری یک جشن تولد شاد و ماندگار نیازمند مراعات نکات مهمی است. از جمله مواردی که باید در نظر گرفته شوند، انتخاب مکان مناسب، تدارک دستور غذا و نوشیدنی، تزیینات مورد نیاز، برنامه‌ریزی برای بازی‌ها و سرگرمی‌ها  و البته برگزاری مراسم برش کیک است. با توجه به اهمیت برگزاری چنین مراسمی در حد ایده‌آل برای همه ما، در این فرصت قرار است نکات مهمی را با هم مرور کنیم تا بدانیم چگونه می‌توان همه این جوانب را به بهترین نحو مدیریت کرده و یک جشن بی‌نظیر را برای خودمان و یا فرزندمان ترتیب داد.

فهرست مطالب:

تاریخچه برگزاری جشن تولد

طبق دیدگاه برخی مورخان، اولین گروهی که به ثبت تاریخ تولد پسران پادشاهان خود پرداختند، اهالی کشور بابل بودند و سالگرد تولد آنها را بر اساس تقویم معمول آن زمان جشن می‌گرفتند. همچنین، بر اساس سند تاریخی، اولین جشن برای تولد در جهان، 3000 سال پیش به منظور رضایت یکی از فرعون‌های باستانی مصر برگزار شده است. حتی برده‌ها نیز در مراسم جشن شرکت می‌کردند و برخی از محکومان و زندانیان در این روز از مجازات خلاص شدند.

تصویر کیک تولد

برخی مورخان معتقدند که برگزاری جشن گرفتن برای تولد ابتدا توسط مصریان و ایرانیان آغاز شده و سپس به یونانیان منتقل شده است. قبل از ظهور مسیح، روز تولد پادشاه روم (سزار) به موجب یک قانون در سنای روم به عنوان یکی از روزهای مهم امپراتوری رم تعیین شده بود و در آن جشن گرفته می‌شده است.

مورخ یونان باستان هرودوت، به وضوح از برگزاری جشن برای بزرگداشت تولد توسط ایرانیان گزارش می‌دهد و به برگزاری جشن، پوشیدن لباس‌های جدید، قربانی کردن حیوانات و برگزاری مراسم مهمانی در این روز اشاره می‌کند. همچنین، در جلد سوم کتاب «برهان قاطع»، به برگزار کردن جشن تولد برای «داراب» و برگزاری آن توسط «مغان» در ایام باستان اشاره شده است.

نکات مهم تولد

با توجه به نکاتی که گفته شد، معلوم است که جشن گرفتن برای زادروز افراد مسئله‌ای تاریخی است و انسان‌ها به رعایت آن علاقه‌مند هستند. در این میان برخی از افراد برگزاری جشن ساده را دوست دارند در حالی که دیگران سعی می‌کنند جشن را با هزینه‌های بیشتری برپا کنند. در هر دو وضعیت ما باید از نکات مهمی پیروی کنیم تا تجربه دلنشینی را برای کودکان، خانواده و دوستان خود رقم بزنیم. این نکات مهم و غیر قابل چشم پوشی عبارتند از:

1. لیست مهمانان را آماده کنید

تدارک لیست مهمانان در چک لیست تولد، اولین گامی است که برای برگزاری موفق جشن زادروز فرزندتان باید بردارید. در این مرحله شما باید با توجه به مساحت و امکانات موجود، تخمینی از تعداد مهمانانی که قصد دعوت آنها را دارید، در ذهن داشته باشید.

دعوت از مهمانان زیاد در مقایسه با فضای سالن کم، نه تنها برای خودتان سختی‌های زیادی در پذیرایی به وجود می‌آورد، بلکه ممکن است مهمانان را نیز ناراحت کند و به آنها احساس بدی بدهد. در نتیجه، در این شرایط، هیچ یک از طرفین (یعنی نه شما و نه مهمانان)، راضی و خوشحال نخواهند بود.

تصویر یک زن در مراسم تولد

2. بودجه مورد نیاز خودتان را تعیین کنید

بعد از لیست کردن مهمانان، سقف بودجه خود را تعیین کنید و ببینید که علاوه بر هزینه پذیرایی، چه مبلغی می‌توانید برای موارد دیگر که در ادامه ذکر می‌کنیم، در نظر بگیرید و کدام موارد باید حذف شود یا با هزینه کمتر انجام شود.

بعضی از مواردی که می‌توانید در برگزاری جشن تولد ساده تا عیانی فرزندانتان در نظر داشته باشید عبارتند از:

 • موسیقی شاد برای کودکان
 • گیفت‌ها و یادگاری‌ها
 • تزئینات و دکوراسیون مناسب با سن فرد
 • نوشیدنی‌ها و خوراکی‌ها
 • میزبانی مهمانان خاص

یکی از راه‌های اقتصادی‌تر کردن هزینه‌ها می‌تواند انتخاب گزینه‌های ارزان‌تر یا تهیه برخی از موارد در خانه باشد. همچنین، می‌توانید به جای لوازم و دکوراسیون گران‌قیمت، از لوازم ساده و معمولی استفاده کنید. با دانستن سقف بودجه خود و بازنگری در آن، می‌توانید یک پذیرایی با هزینه مقرون به صرفه و حداکثر رضایت مهمانان داشته باشید.

3. محل برگزاری جشن را مشخص نمایید

در صورتی که به هر دلیلی فکر می‌کنید مناسب نیست که جشن خود را در خانه برگزار کنید، بهتر است به دنبال مکانی اجاره‌ای بگردید. با وجود انتخاب‌های بسیاری برای محل برگزاری جشن، می‌توانید یک واحد آپارتمان را در داخل شهر اجاره کنید تا مهمانانتان نیز راحت باشند و یا یک ویلا را خارج از شهر اجاره کنید تا بتوانید بدون هیچ نگرانی به اجرای موسیقی بپردازید. همچنین برخی از جشن‌های دوستانه در کافه یا رستوران‌های شهر هم قابل برگزاری هستند.

4. هدیه خاصی را خریداری کنید

سعی کنید به سرعت هدیه تولید کودک‌تان را خریداری کنید، چرا که ممکن است در آخرین لحظه نتوانید آن را پیدا کنید و برای خرید وقت کافی نداشته باشید. در انتخاب هدیه، حتما سلیقه و علاقه‌های فرد مورد نظر را لحاظ کنید. به عنوان مثال، اگر اهل ورزش است، ممکن است با خرید وسایل ورزشی مناسب، او را خوشحال کنید. همچنین، اگر اهل بازی‌های کامپوتری است، می‌توانید جدیدترین ورژن بازی‌هایی را که اطمینان دارید مورد توجه او قرار خواهد گرفت تهیه کنید.

5. لیست بازی‌های مناسب جشن را تهیه کنید

برای جذاب کردن جشن تولد فرزند خود، می‌توانید بازی‌ها و سرگرمی‌هایی را بر اساس سن او و دوستانش انتخاب کنید. به عنوان مثال، برای کودکان می‌توانید ماسک‌های شخصیت‌های مختلف را تهیه کنید تا بازی کنند. برای بزرگسالان می‌توانید بازی‌هایی مانند حدس کلمات را در نظر بگیرید.

سعی کنید انتخاب بازی و سرگرمی را به آخر وقت نیندازید و از چند روز قبل در لیست برنامه ریزی جشن قرار دهید. چرا که ممکن است سرگرمی به ذهن شما خطور کند که برای آن نیاز به تهیه وسایل یا آمادگی خاصی دارید.

6. کیک را چند روز قبل از برگزاری جشن تولد سفارش دهید

توصیه می‌شود که سفارش کیک تولد خود را حداقل یک هفته قبل از جشن انجام دهید. اگر فکر می‌کنید قنادی که می‌خواهید سفارش دهید مشتریان زیادی دارد یا در همان روزها رویدادی مهمی است که می‌تواند تعداد سفارش‌ها را افزایش دهد، بهتر است این کار را زودتر انجام دهید تا هیچ مشکلی پیش نیاید.

کیک تولد و شمع تولد

قبل از سفارش، حتما مدل‌های مختلفی برای کیک مورد علاقه‌تان پیدا کرده و آن‌ها را در گوشی خود ذخیره کنید، تا در صورتی که نمونه‌های کارهای قنادی با سلیقه‌تان مطابقت نداشتند، از این مدل‌ها استفاده کند. همچنین، کارهای کوچک و جزئی مانند خرید شمع و یا فشفشه و آبشار بیشترین احتمال فراموشی را دارند. بنابراین، بهتر است این موارد را جایی یادداشت کنید تا در هنگام انجام کارها آن‌ها را فراموش نکنید و سعی کنید آن‌ها را هم‌زمان با سفارش کیک خریداری کنید.

7. شام سبک تهیه کنید

اگر قرار است به مهمانان خود شامی مناسب ارائه دهید، بهتر است یک شام سبک و آسان بپزید تا نیازی به سرپرستی و سفره آماده کردن نباشد. به طور معمول، در جشن‌ها کیک، شیرینی، میوه، شکلات و انواع زیادی از دیگر تنقلات نیز سرو می‌شود، بنابراین بهتر است یک ساندویچ کوچک به عنوان انتخاب شام جشن تولد در نظر بگیرید.

برگزاری تولد برای کودکان

تمامی نکات ذکر شده، برای برگزاری تولد کودکان و بزرگسالان یکسان است. فقط می‌توانید موارد زیر را به چک لیست خودتان اضافه کنید تا تولد فرزندتان هیجان انگیزتر شود.

 • انتخاب تم مناسب: می‌توانید تم مناسبی انتخاب کنید که به سلیقه و علاقه کودک برای افراد مهم در زندگی او مرتبط باشد، مانند تم محبوبیت فیلم یا کارتون مورد علاقه او.
 • بازی‌های مناسب کودکان: بازی‌ها می‌توانند فعالیت‌های خلاقانه و هیجان‌انگیزی باشند از قبیل مسابقات، گیم‌ها، پازل‌ها، رقص و یا بازی‌های تیمی.
 • انتخاب لباس: می‌توانید لباسی با تم تولد، لباسی که به رنگ مورد علاقه او باشد و یا حتی لباسی با تصویر کارتون مورد علاقه‌اش برای او تهیه کنید.
 • برگزاری جشن در مدرسه یا مهدکودک: برگزاری تولد کودکان در کنار دوستانشان در محیط مدرسه یا مهدکودک نیز می‌تواند یک تجربه جالب و خاطره انگیز باشد.

جشن تولد کودکان

و در آخر؛ زمان مناسب جشن تولد

در نهایت پیشنهاد می‌کنیم جشن خود را آخر هفته برگزار کنید. در روزهای پنج‌شنبه و جمعه شما و خانواده‌تان بیشترین فرصت را برای برگزاری یک جشن موفق دارید. چرا که بیشتر مهمانان در این روزها آزاد هستند و وقت بیشتری برای شرکت در جشن دارند. همچنین شما می‌توانید دهکده تفریحی یا فضایی برای برگزاری جشن اجاره کنید و برنامه‌های جذاب را در آنجا برگزار نمایید.

3 دیدگاه در “چطور جشن تولد بگیریم؟ (نکاتی که باید بدانید)

 1. زیبا یزدی گفت:

  چه مطالب خوب و چه عکس های قشنگی داره این مقاله. خیلی استفاده کردم. آیا مطلبی هست که بتونم برای برنامه ریزی جشن تولد 5 سالگی دوقلوهام ازش استفاده کنم؟

  1. شهره یوسفی گفت:

   خوشحالیم که براتون مفید بوده. به مقاله ی چک لیست برگزاری جشن تولد هم نگاهی بیاندازید.

 2. کیمیا ولی الله گفت:

  واقعا کامل بود مقاله تون سایتتون خیلی جذاب و خوبه
  من به طور مداوم ارتون خرید دارم مرسی که انقدر بازی ها و کتاب های قشنگ میارید🥰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *