کودک و خانواده

علت شب ادراری چیست؟ | بهترین روش درمان شب ادراری

شب ادراری

آیا فرزند شما هم دچار مشکل شب ادراری شده است؟

احتمالاً برای شما هم این اتفاق پیش‌آمده که نصف شب با صدای گریه فرزندتان از خواب بیدار و با این صحنه روبه‌رو شده‌اید که کودکتان تختش را خیس کرده و از شدت ناراحتی نمی‌داند چه کاری انجام دهد و مضطرب و نگران است. در واقع یکی از مشکلات بسیار شایع در بین کودکان تا سنین دبستان همین مسأله شب ادراری آن‌ها بوده که گاه باعث می‌شود والدین هم نگران این موضوع شوند.

البته لازم است بدانید شب ادراری کودکان یک مسأله کاملاً طبیعی بوده که حداقل یک‌چهارم بچه‌ها تا قبل از سن هفت‌سالگی و ورود به مدرسه درگیر آن می‌شوند، این حالت ناخواسته به وجود می‌آید و طی آن کودک در طول شب هنگامی که در خواب به سرمی برد، احتمال دارد، تخت خود را خیس نماید.

در این هنگام والدین باید بدانند شب ادراری می‌تواند برای کودک آسیب‌های روحی و روانی زیادی را به همراه بیاورد که مهم‌ترین عارضه آن کاهش اعتمادبه‌نفس است؛ بنابراین اگر پدر و مادر‌ها با این مسأله روبه‌رو شدند، هرگز نباید فرزندشان را سرزنش کنند و به او بگویند که مقصر این مشکل است و باید مراقبت نحوه برخورد با کودکشان باشند تا عوارض شب ادراری در کودک تشدید نشود.

براین‌اساس چنانچه این اتفاق برای کودک شما هم پیش‌آمده و به‌عنوان پدر و مادر آگاه نگران این مشکل او هستید و می‌خواهید در مورد علت شب ادراری کودکان بیشتر بدانید، ما را تا پایان این پست همراهی کنید تا به شما بگوییم دلایل بروز شب ادراری در کودکان چیست و چگونه می‌توان این مشکل را درمان نمود؟

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

علت شب ادراری

منظور از شب ادراری در کودکان چیست؟

معمولاً دامنه مسائل و مشکلات مربوط به شب ادراری در کودکان بسیار گسترده بوده و در بازه زمانی 2 تا 4 سال که والدین در حال آموزش دستشویی رفتن و از پوشک گرفتن فرزندانشان هستند، رخ می‌دهد.

کودکانی که در این مدت مهارت دستشویی رفتن را به‌خوبی از پدر و مادر خود بیاموزند و بتوانند ادرار خود را کنترل کنند، اصلاً یا به‌ندرت دچار این مشکل می‌شوند، اما در مقابل گروهی دیگر از کودکان هم هستند که به دلیل ناتوانی در کنترل ادرار، آن هم شب هنگام با مشکل شب ادراری روبه‌رو می‌شوند.

در چنین مواقعی جای هیچ‌گونه نگرانی برای والدین وجود ندارد؛ چون که هم‌زمان با بالارفتن سن کودک و به بلوغ رسیدن سیستم بدنی او، احتمال شب ادراری بچه‌ها کاهش می‌یابد، به‌طوری‌که می‌توان گفت: تقریباً تمام کودکان تا دوران نوجوانی و حتی زودتر از آن، دیگر دچار این مشکل نمی‌شوند. پیشنهاد می شود از انواع اسباب بازی زیر 2 سال مجموعه بانک بازی دیدن فرمایید.

طبق تحقیقات انجام شده؛ در حدود 40 درصد از کودکان 3 ساله و همچنین در سن 5 سالگی از هر 100 کودک، 15 نفر از آن‌ها شب ادراری دارند و هنوز هم موقع خواب و شب هنگام رختخواب خود را خیس می‌کنند، اما هرسال که می‌گذرد، با بزرگ شدن کودک، از تعداد آن‌ها کاسته می‌شود، به صورتی که در سن نوجوانی فقط یک درصد از کودکان هنوز با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند.

همچنین بهتر است والدین به این مسأله هم آگاه باشند که پسربچه‌ها دو برابر بیشتر از دختربچه‌ها دچار شب ادراری می‌شوند که در این هنگام کاهش استرس پدر و مادر و کودک، تغییر سبک زندگی، استفاده از روش‌های تشویقی و همچنین تجویز دارو به دستور پزشک متخصص کودکان می‌تواند باعث شود که این مشکل در کودکان با کاهش تدریجی روبه‌رو شود. پیشنهاد می شود درباره انواع ترس در کودکان بخوانید.

درمان شب ادراری کودکان

با انواع شب ادراری در کودکان آشنا شوید

به‌صورت کلی می‌توان شب ادراری کودکان را به دو نوع اصلی تقسیم‌بندی نمود:

شب ادراری اولیه؛ این نوع شب اداری در کودکان اغلب به‌دلیل نارس بودن یا عدم بلوغ دستگاه عصبی به وجود می‌آید که این حالت از اوایل دوران کودکی شروع شده و همچنان بدون وقفه ادامه می‌یابد و کودکی که با این مشکل روبه‌رو می‌شود، نمی‌تواند به‌درستی حس پر بودن مثانه را در هنگام خواب تشخیص دهد، لذا برای رفتن به دستشویی از خواب بیدار نمی‌شود و رختخواب خودش را خیس می‌کند. پیشنهاد می شود جهت خرید انواع بازی ساختنی کلیک کنید.

درمان سریع شب ادراری

علت شب ادراری اولیه در کودکان می‌توان به‌صورت زیر باشد:

 • شاید کودک هنوز نمی‌تواند در طول شب ادرار خود را نگه دارد.
 • ممکن است در ساعت‌های اولیه شب، کودک مایعات زیادی مصرف کند که باعث زیاد شدن حجم ادرارش در طول شب شود.
 • احتمال دارد مثانه کودک پر از ادرار شده، اما او نمی‌تواند از خواب بیدار شود.
 • یا اینکه عادت تخلیه و دفع ادرار کودک در طول روز هنوز ضعیف است.

شب ادراری ثانویه؛ که نام دیگر آن شب اداری با شروع دیرهنگام است، معمولاً زمانی رخ می‌دهد که کودک مدت قابل‌توجهی به‌عنوان مثال در حدود شش ماه، شب‌ها و در هنگام خواب مشکلی نداشته، اما دوباره بعد از این مدت دچار شب اداری می‌شود. این نوع از شب ادراری می‌تواند به‌دلیل یک مشکل عاطفی در کودک ایجاد شود یا اینکه نشانه و علامت یک بیماری زمینه‌ای در او باشد. از دیگر علائم شب ادراری ثانویه در کودکان این است که آن‌ها در طول روز هم دچار بی‌اختیاری ادرار می‌شوند. پیشنهاد می شود جهت مشاهده انواع اسباب بازی 2 تا 5 سالگی کلیک کنید.

مهم‌ترین علت شب ادراری ثانویه در کودکان شامل موارد زیر است:

 • عفونت مجاری ادرار
 • بیماری دیابت
 • مشکلات عصبی
 • ناهنجاری‌های ساختاری و آناتومیکی
 • بیماری مثانه یا بیماری کلیوی
 • وقفه تنفسی در خواب و خوروپف کردن کودک

شب ادراری بچه ها

آیا می‌دانید مهم‌ترین علل شب ادراری در کودکان چیست؟

از جمله مهم‌ترین علت شب ادراری در کودکان عبارت است از:

1. استرس‌های محیطی: گاهی اوقات ممکن است کودک در اثر تنش‌ها و فشار‌های مداوم دچار شب ادراری شود.

2. مصرف مایعات زیاد در روز: در برخی از کودکان استفاده بیش از حد مایعات و نوشیدنی‌های مختلف آن هم قبل از رفتن به رختخواب، این مشکل را ایجاد می‌شود. پیشنهاد می شود درباره روش صحیح تربیت فرزند بخوانید.

3. مشکلات عاطفی: احتمال دارد تغییرات اساسی در روند عادی زندگی کودک از جمله شروع مدرسه، تولد یک نوزاد جدید، رفتن به منزل دیگر یا همان اسباب‌کشی و … باعث شود فرزند شما هنگام خواب جای خود را خیس کند.

4. کوچک بودن مثانه: در بعضی از کودکان ممکن است مثانه به‌اندازه کافی گنجایش لازم برای نگه‌داری ادرار تولید شده در طول شب را نداشته باشد و باعث بروز این مشکل شود.

5. اختلال در بیدارشدن از خواب: در کودکانی که بیدارشدن از خواب برای پاسخ به مثانه پرشده به‌صورت طبیعی رخ نمی‌دهد و به اصلاح گفته می‌شود که کودک سنگین خواب است، احتمال دارد راه‌های عصبی که در زمان پرشدن مثانه هشدار لازم را برای بیدارشدن به فرد می‌دهد و از مثانه به مغز می‌رسد، به درستی تکامل پیدا نکرده باشد و این مشکل را برای کودک ایجاد کند.

6. یبوست: کودکانی که مشکل یبوست مزمن یا طولانی‌مدت دارند، به دلیل اختلال در عملکرد درست عضلات مثانه، دچار این عارضه می‌شوند. پیشنهاد می شود درباره مزیت اسباب بازی چوبی بخوانید.

علل شب ادراری در کودکان

والدین برای درمان شب ادراری فرزندانشان چه کار‌هایی را می‌توانند انجام دهند؟

درصورتی‌که فرزند شما هم دچار مشکل شب ادراری شده، قبل از هر کاری بهتر است در مورد این موضوع با او صحبت کنید و به او اطمینان دهید که این اتفاق کاملاً طبیعی بوده و ممکن است برای هر کودکی در هر سنی پیش بیاید. علاوه بر این به فرزندتان بگویید که این مشکل با افزایش سن و بزرگ‌تر شدن او به‌مرورزمان برطرف می‌شود و اصلاً جای نگرانی نیست.

اگر در خانواده شما اطرافیان هم از این مشکل باخبر هستند، از آن‌ها بخواهید برای کاهش استرس و اضطراب کودک، هرگز او را مسخره نکنند، شما نیز به‌هیچ‌عنوان به‌خاطر این موضوع با فرزندتان رفتار تند و سرزنش گونه نداشته باشید؛ چراکه شب ادراری آسیب‌های روحی و روانی زیادی را برای کودک به همراه می‌آورد که آثار آن گاهی تا مدت‌ها همراه او می‌ماند. درباره علت دروغگویی کودکان بخوانید.

اما برای درمان شب ادراری کودکان می‌توانید این روش‌ها را انجام دهید:

اگر فرزندتان در طول روز مایعات زیادی مصرف می‌کند، از او بخواهید حتماً در روز چند بار به دستشویی برود، همچنین یک ساعت قبل از خواب هم برای تخلیه ادرار موجود در مثانه، این کار را انجام دهد؛ بنابراین می‌توان گفت محدودکردن میزان مصرف نوشیدنی‌های کودک آن هم در شب، به‌عنوان درمان سریع شب ادراری به شمار می‌آید که والدین می‌توانند آن را انجام دهند.

مواظب باشید کودکتان نوشیدنی‌های کافئین‌دار نظیر نوشابه، چای، قهوه، شکلات داغ و … را کمتر مصرف کنند؛ چراکه این خوراکی‌ها باعث افزایش ادرار می‌شوند.

سعی کنید آداب توالت رفتن را به فرزندتان یاد دهید و او را تشویق کنید، قبل از رفتن به رختخواب حتماً دستشویی برود. همچنین به او توضیح دهید که در طول شب هیچ اشکالی ندارد که در صورت لزوم از توالت استفاده نماید. علاوه بر این شما می‌توانید برای اینکه فرزندتان به‌راحتی مسیر اتاق‌خواب تا دستشویی را در منزل پیدا کند، از چراغ‌خواب‌های کوچک استفاده نمایید.

جدول ستاره هم یکی دیگر از مواردی است که به‌عنوان درمان سریع شب ادراری در کودکان مورداستفاده قرار می‌گیرد. سیستم تشویقی جدول ستاره در کاهش شب ادراری کودک بسیار مؤثر است که برای نحوه کاربرد آن می‌توانید با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

و درصورتی‌که با انجام این کار‌ها و رفتاردرمانی مشکل شب ادراری فرزند شما حل نشد، حتماً برای بررسی علت و درمان قطعی آن به یک پزشک متخصص کودکان مراجعه نمایید؛ چراکه ممکن است علت شب ادراری فرزند شما وجود یک بیماری زمینه‌ای یا دلایل دیگری باشد که شما در جریان آن قرار ندارید. پیشنهاد می شود از انواع بازی رومیزی کودک مجموعه بانک بازی دیدن فرمایید.

درمان شب ادراری

کلام آخر

ما در این پست تحت “عنوان علت شب ادراری چیست؟ بهترین روش درمان شب ادراری” تلاش کردیم برای شما والدین عزیز بیشتر از این مشکل که ممکن است برای کودکان به وجود بیاید، بگوییم.

شب ادراری در کودکان می‌تواند باعث کاهش اعتمادبه‌نفس شود و بهترین راه مقابله با چنین احساسی این است که پدر و مادر او را حمایت و همراهی کنند؛ بنابراین به فرزند خود اطمینان دهید که این مشکل در بسیاری از کودکان وجود دارد و به او کمک کنید تا بتواند آن را برطرف نماید.

و در انتها برایمان بنویسید که شما برای درمان شب ادراری فرزند دختر یا پسرتان چه کار‌هایی را انجام داده‌اید؟

2 دیدگاه در “علت شب ادراری چیست؟ | بهترین روش درمان شب ادراری

 1. منیژه پورحسینی گفت:

  سلام من یه کودک 6 ساله دارم که شب اداری داره میتونید راهنماییم کنید چه کتاب هایی در این زمینه براش تهیه کنم؟

  1. شهره یوسفی گفت:

   مساله ی شب ادراری یک موضوع پیچیده است که نیاز به بررسی هی روانشناس کودک داره. پیشنهاد میکنم با یک مشاور کودک مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *