کودک و خانواده

14 علائم کمبود محبت که از ان بی خبر هستید!

علائم کمبود محبت

آیا می‌دانید بی‌توجهی پدر و مادر‌ها به فرزندانشان ممکن است منجر به بروز علائم کمبود محبت در آن‌ها شود؟

گاهی اوقات والدین این‌قدر درگیر مسائل روزمره زندگی و مشغله‌های کاری بیرون از منزل می‌شوند که یادشان می‌شود، فرزندشان را در آغوش بگیرند، او را ببوسند، ساعتی در کنارش بنشینند و به حرفش گوش دهند، با او بازی کنند یا همراه او به تماشای تلویزیون بپردازند.

اما همین رفتار‌های به‌ظاهر کوچک و بی‌اهمیت، گاه آن‌قدر برای بچه‌ها بزرگ به نظر می‌رسد که در صورت بی‌توجهی پدر و مادر‌ها اثرات بدی را بر روی روح و روان آن‌ها می‌گذارد که کم‌کم و به‌مرورزمان باعث می‌شود، آن‌ها درگیر عوارض ناشی از کمبود محبت از سوی والدینشان شوند و این کمبود عاطفی تا سال‌ها با آن‌ها همراه بوده و گاه در بزرگسالی نیز مشکلات متعددی را برای بچه‌ها به وجود می‌آورد.

بله کودکان بیشتر از آن چیزی که ما بزرگ‌تر‌ها فکر می‌کنیم، برای رشد بهتر جسمی و روحی خود نیازمند عشق و محبت هستند و درصورتی‌که از این دو نعمت محروم شوند، قطعاً با مشکل کمبود محبت و عاطفه روبه‌رو خواهند شد؛ چراکه دو اصل مهم و اساسی در زمینه رشد و تربیت صحیح کودکان همین محبت و توجه پدر و مادر‌ها است.

علائم کمبود محبت کودکان

علائم و نشانه‌ های کمبود محبت در بچه‌ها معمولاً در سال‌های اولیه زندگی آن‌ها اتفاق می‌افتد و در بیشتر موارد این مشکل از طرف والدین به آن‌ها اعمال می‌شود، افرادی که بیشتر زمان را با کودکان سپری می‌کنند.

کمبود عاطفی کودک اغلب در اثر توجه نکردن به او، عدم مراقبت و حمایت از بچه و نشان ندادن علاقه به او و … به وجود می‌آید و ناشی از فاکتور‌هایی نظیر ترک کردن کودک، بدرفتاری با او و … است.

باتوجه‌به این موضوع مهم چنانچه شما والدین عزیز دوست دارید بیشتر در مورد علائم کمبود محبت در کودکان بدانید، با ما تا پایان این پست همراه باشید تا به شما بگوییم مشکل کمبود محبت و عاطفه چگونه در کودکان رخ می‌دهد و نشانه‌های آن چیست؟ پیشنهاد می شود از انواع بازی آموزشی مجموعه ما دیدن فرمایید.

14 مورد از علائم کمبود محبت کودکان که شما والدین گرامی از آن بی‌خبر هستید

در تمام سنین محبت کردن به کودکان آن هم به‌صورت درست و اصولی امری مهم و ضروری محسوب می‌شود و آن‌ها باید عشق و علاقه لازم را از طرف پدر و مادر خود دریافت کنند تا بتوانند هم در زندگی کودکی شاد و پرانرژی باشند و هم سطح اعتماد به نفس در آن‌ها تقویت شود.

اما درصورتی‌که والدین در این امر بسیار مهم کوتاهی یا بی‌توجهی از خود نشان دهند، مسلماً فرزند آن‌ها به‌مرور دچار مشکلات مربوط به کمبود عاطفه خواهد شد. دراین‌خصوص بهتر است شما پدر و مادر آگاه با نشانه‌های عدم محبت در فرزندانتان آشنا شوید تا بتوانید این مشکل را برطرف نمایید.

در این زمینه مهم‌ترین علائم کمبود محبت در کودکان عبارت‌اند از:

1. کودک نمی‌تواند عواطف و احساسات خود را کنترل کند: یکی از مهم‌ترین نشانه‌های کمبود محبت در کودکان این است که آن‌ها به‌خوبی نمی‌توانند روی عواطف و احساسات خود کنترل داشته باشند. عدم توانایی در کنترل عواطف و احساسات باعث می‌شود کودک نتواند به‌خوبی رفتار درست را از نادرست تشخیص دهد و همچنین در مقابل احساسات منفی و مثبت اطرافیان خود رفتار درستی ندارد. کودکانی که این نشانه را دارند نسبت به دیگر بچه‌ها آسیب‌پذیرتر هستند و در این میان پسر‌ها معمولاً بیشتر از دختر‌ها با این مشکل مواجه می‌شوند و تمایل دارند قدرت و سرکوب شدن احساسات خود را به دیگران نشان دهند. پیشنهاد می شود از انواع بازی چوبی دیدن فرمایید.

نشانه های کمبود محبت

2. کودک از دستورات پدر و مادرش نافرمانی می‌کند: درصورتی‌که کودک احساس کند از طرف والدینش مورد بی‌توجهی قرار گرفته است، در عکس‌العمل به این وضعیت معمولاً در برابر دستورات آن‌ها نافرمانی می‌کند و برای جلب توجه پدر و مادرش، حرکات و رفتار‌های زشت و غیر قابل قبول از خود نشان می‌دهد. نافرمانی و سرپیچی کودکان شامل مواردی مثل پرخاشگری، وحشت، رفتار‌های تکانشی مثل بیش‌فعالی، خشم، تغییرات ناگهانی خلق‌وخو و ترس‌های کنترل نشده است.

3. کودک منزوی می‌شود و ارتباط خوبی با دیگران ندارد: یکی دیگر از عوارض نشانه‌ های کمبود محبت در کودکان انزوا طلبی و نوع رفتاری است که با دیگران دارند. در صورتی که فرزند شما نتواند به درستی با دیگران ارتباط برقرار کند و به طور مداوم در حالت درگیری و دعوا قرار داشته باشد، این مسأله نشان‌دهنده مشکل بزرگ در رفتار او و از علائم کمبود محبت است. پیشنهاد می شود از انواع بازی ساختنی دیدن فرمایید.

عوارض نشانه های کمبود محبت

4. کودک دچار احساس ناامنی می‌شود: کودکانی که از کمبود محبت رنج می‌برند و پدر و مادر به آن‌ها توجهی ندارند، معمولاً احساس ناامنی می‌کنند و در شرایط مختلف و به شکل‌های گوناگون ممکن است این احساس را از خود نشان دهند.

5. کودک دچار کمبود مهارت‌ها می‌شود: از دیگر مشکلاتی که برای کودکان در نتیجه عدم محبت و عاطفه از سوی والدینشان پیش می‌آید، داشتن عملکردی ضعیف در تمام فعالیت‌های زندگی است. این کودکان معمولاً دارای نقص‌هایی در شناخت اطراف، دلبستگی، مهارت‌های عاطفی و مهارت‌های اجتماعی خود هستند و نمی‌توانند رفتار‌های مناسبی را در مدرسه یا دیگر موقعیت‌های اجتماعی از خود نشان دهند.

6. کودک عزت نفس ندارد: یکی دیگر از علائم کمبود محبت کودکان نداشتن عزت نفس است که باعث می‌شود رابطه کودک با خودش به‌صورت یک رابطه سخت و دشوار باشد که در آینده نیز همراه او خواهد بود. گاهی اوقات ممکن است کودکان نسبت به خود دچار دشمنی یا نقد منفی شوند که این مشکل در اثر پایین بودن عزت نفس آن‌ها رخ می‌دهد و آن‌ها به‌صورت مداوم و پیوسته با خود درگیر هستند و خود را قضاوت می‌کنند. پیشنهاد می شود درباره گریم کودک بخوانید.

کودک عزت نفس ندارد

7. کودک دچار تزلزل و بی‌ثباتی می‌شود: هنگامی که در کودک کمبود محبت و بی‌مهری به وجود می‌آید، احساس می‌کند که زمین و زمان به او پشت کرده‌اند و دیگر هیچ‌کس پشتیبان او در این دنیا نیست و مسلماً کودکی که در چنین حالت روحی و روانی قرار می‌گیرد، از برقراری ارتباط با دیگران می‌ترسد، حالت تدافعی به خود می‌گیرد و دیگر نمی‌تواند به دیگران اعتماد کند. این بی‌ثباتی عاطفی باعث می‌شود تا مهارت‌های اجتماعی او ضعیف شوند و به دلیل عدم آگاهی کودک در شکل‌گیری مهارت‌های اجتماعی خوب منجر به تزلزل شخصیتی او می‌شود. پیشنهاد می شود درباره معایب موبایل برای کودکان بخوانید.

8. کودک تمایل زیادی به استفاده از وسایل الکترونیکی دارد: برخی از پدر و مادر‌ها برای اینکه فرزندان خود را ساکت و سرگرم کنند تا بتوانند به کار‌های روزانه خود برسند، آن‌ها را با وسایل الکترونیکی نظیر تلفن همراه، تبلت و تلویزیون تنها می‌گذارند و به حال خود ر‌ها می‌کنند. نتیجه این غفلت و عدم توجه و کمبود محبت باعث می‌شود کودک تعاملات انسانی را به دست فراموشی بسپارد و در عوض به این ابزار‌ها وابسته شود.

9. کودک دچار افت تحصیلی می‌شود: نتایج تحصیلی بد یکی دیگر از عوارض نشانه‌ های کمبود محبت است که کودک با آن مواجه می‌شود. افت تحصیلی می‌تواند شامل کسب نمرات پایین در درس‌ها، مشکل در یادگیری، نداشتن انگیزه لازم برای انجام تکالیف مدرسه و درس خواندن باشد. کودکی که دچار خلأ عاطفی می‌شود و از کمبود محبت و بی‌توجهی پدر و مادر رنج می‌برد، معمولاً دیر زبان باز می‌کند، در به دست آوردن توانایی‌های اجتماعی بسیار کند و ضعیف بوده و به ابزار علاقه و محبت اطرافیانشان هم دست رد می‌زند. پیشنهاد می شود از انواع بازی دورهمی بانک بازی دیدن فرمایید.

کودک دچار افت تحصیلی می‌شود

10. کودک نسبت به دیگران اعتماد ندارد: کودکی که درگیر علائم کمبود محبت از طرف پدر و مادرش می‌شود، معمولاً در زمینه اعتماد کردن به دیگران هم دچار مشکل می‌شود. او مدام نگران این مسأله است به افرادی که دوستشان دارد، آسیب و صدمه بزند. چنانچه کودک در محیط زندگی امن و خوشایندی قرار نگیرد، اعتماد کردن به دیگران برایش سخت می‌شود و این مشکل هر نوع رابطه طولانی با دیگر افراد را برای کودک دشوار می‌کند.

11. کودک رفتار‌های خشونت‌آمیز و پرخاشگرانه از خود نشان می‌دهد: خشونت و پرخاشگری یکی دیگر از عوارض نشانه‌ های کمبود محبت است. کودک پرخاشگر معمولاً به دلیل مسائل ساده و پیش پا افتاده دچار عصبانیت می‌شود یا اینکه نسبت به چیزی علاقه خود را به‌سختی ابراز می‌کند که دلیل آن ممکن است به این خاطر باشد که از طرف والدین خود محبت کمی را دریافت کرده است.

12. کودک خودخواه می‌شود: کودکی که مهر و محبت کافی از سوی والدینش دریافت نمی‌کند، کم‌کم خودخواه می‌شود و تنها به فکر محافظت از خود بوده و ممکن است حقوق دیگران را نادیده بگیرد. این کودکان در بزرگسالی تنها به فکر کسب ثروت و حقوق خود هستند و خواسته‌هایشان را در اولویت قرار می‌دهند. پیشنهاد می شود درباره علت پرخاشگری کودکان بخوانید.

نیاز به محبت کودکان

13. کودک از تنها شدن می‌ترسد: درصورتی‌که کودک ترس زیادی از ر‌ها شدن توسط پدر و مادر یا تنها شدن داشته باشد، ممکن است دلیل آن بی‌مهری، بی‌توجهی و کمبود محبت از طرف والدینش باشد. این مشکلات عاطفی و روانی در بزرگسالی مهم بروز می‌کند و می‌تواند اثرات قابل‌توجهی در شخصیت او بگذارد.

14. کودک احساس حقارت می‌کند: یکی دیگر از علائم کمبود محبت بروز احساس حقارت در کودکان است. وقتی که پدر و مادر علاقه و عشق خود را به فرزندشان به‌سختی نشان می‌دهند، ممکن است او بدبین شده و دچار احساس حقارت شود.

کلام آخر

ما در این پست تحت عنوان “14 علائم کمبود محبت که از آن بی‌خبر هستید” تلاش کردیم بیشتر در مورد این مسأله مهم با شما والدین عزیز صحبت کنیم و به شما بگوییم که برای کودکان مهم‌ترین مسأله در زندگی این است که در معرض مهر و محبت پدر و مادرشان قرار بگیرند.

بله کودکان برای رشد روانی مناسب نیاز به محبت دارند و در سنین پایین معمولاً تمام عشق و محبت را از والدینشان دریافت می‌کنند و درصورتی‌که میزان محبت پدر و مادر به فرزند به‌اندازه و مشخص باشد، او طی سال‌ها هویت و اعتماد به نفس روشنی خواهد داشت. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره بهترین اسباب بازی فروشی تبریز را بخوانید.

محبت در خانواده

اگرچه زیاده‌روی در محبت می‌تواند به کودک آسیب بزند، اما مطمئناً عدم محبت و کمبود عاطفه از طرف پدر و مادر پیامد‌های بدی‌تری را برای کودک به همراه می‌آورد که تا سال‌ها با او باقی خواهد ماند و مسلماً علائم کمبود محبت کودکان نشان‌دهنده وجود مشکل در روابط بین آن‌ها با والدینشان است.

پس شما پدر و مادر عزیز سعی کنید با فرزندانتان ارتباط برقرار کنید و به آن‌ها بگویید که به آرامش و رفاهشان اهمیت می‌دهید، محبت خود را از آن‌ها دریغ نکنید و در شرایط مختلف مخصوصاً زمانی که ناراحت هستند، به فرزندانتان عشق بورزید.

و در انتها برایمان بنویسید شما به‌عنوان یک پدر و مادر آگاه چگونه با فرزندانتان رفتار می‌کنید که دچار نشانه‌های کمبود محبت نشوند؟

3 دیدگاه در “14 علائم کمبود محبت که از ان بی خبر هستید!

 1. هستی اسودی گفت:

  واقعا عالی و کامل بود خیلی ممنونم . عزیز اگر کودک چند مورد از موارد بالا رو دارا باشه بنظرتون دچار کمبود محبت هست ؟ به روانشناس باید مراجعه بشه ؟

  1. شهره یوسفی گفت:

   اگر با یک مشاور مشورت کنید خیالتون راحت تر هست

 2. نیایش فر گفت:

  سلام و درود بسیار مطلب عالی و کاملی بود . ممنونم از شما 👌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *