مقالات بازی و آموزش

چرا بردگیم برای کودکان خوب است؟

اهمیت بردگیم برای کودکان

با پیشرفت تکنولوژی و بیشتر از هزاران راه مختلف برای سرگرم کردن بچه ها، بازی های رومیزی با سرعت هر چه بیشتر جایگاه خودشون رو به بازی های رایانه ای و بدتر از اون بازی با گوشی موبایل و تبلت میدن و این نه تنها ضربه ی بزرگی به رشد فکری و ذهنی کودک می زنه بلکه روابط خانوادگی و تعاملات اجتماعی رو هم تحت تاثیر قرار می ده. اینجاست که نقش والدین برای جلوگیری از این فاجعه پررنگ تر میشه. اگر دوست دارید بدونید که چرا بردگیم برای کودکان خوب است تا انتهای این مقاله را بخونید زیرا قصد داریم در این نوشتار با بررسی کردن فواید بازی های رومیزی برای کودکان اهمیت این بازی ها رو توضیح بدیم. در انتها هم چندعنوان از بهترین بازی های رومیزی مناسب کودکان رو به شما معرفی می کنیم.

فواید بردگیم برای کودکان

فواید بردگیم برای کودکان

قبل از اینکه اهمیت بردگیم برای کودکان رو بگم لازمه بدونیم که بازی های ویدئویی چه عملکردی دارن که کودک از ساعت ها بازی کردن با اونها خسته نمیشه. ثابت شده بازی های دیجیتال اعتیاد اور هستن و به گونه ای طراحی شدن که ذهن رو برای مخالفت و مقاومت در برابر خواسته های بازی بی حس می کنن. این بازی ها از بین برنده ی تفکر انتقادی هستن و باعث می شن کودک برای به دست آوردن پاداش های سطحی رفتارهای از قبل برنامه ریزی شده ای رو انجام بده.
به عنوان پدر و مادر موظفیم که از این مسائل آگاه باشیم تا بتونیم با انتخاب مسیرهای مناسب فرزندانمون رو در مسیر رشد ذهنی متناسب با قابلیت های خودشون هدایت کنیم.

بردگیم ها به افزایش تمرکز کودکان کمک می کنند

فواید بازی های رومیزی برای کودکان

کافیه وقتی بچه ها مشغول یه بازی رومیزی دسته جمعی هستن یکم بهشون توجه کنید. حتما متوجه می شید که چقدر روی بازیشون تمرکز کردن. اینجور وقت ها تمام حواسشون فقط به شمردن خونه یا حرکت مهره هاست و اگه اصطلاحا کنار دستشون بمب هم بترکه متوجه نمی شن. این همون چیزیه بهش می گیم افزایش تمرکز و با توجه به میزان زیاد حواس پرتی هایی که امروزه برای کودکان رخ میده از اهمیت فوق العاده ای برخورداره.

یکی از فواید بازی های رومیزی برای کودکان اینه که کمک میکنند که بچه ها بدون اینکه خسته بشن زمان زیادی رو صرف دستیابی به یک هدف کنند و روی فعالیتشون و کسب نتیجه ی دلخواه متمرکز بشن. علاوه بر این متمرکز شدن روی یک هدف می تونه صبر و تحمل بچه ها رو افزایش بده که تاثیرات بلندمدت اون قابل توجه هست. پیشنهاد می شود درباره فواید پازل برای کودکان بخوانید.

بازی های رومیزی قدرت استدلال منطقی را افزایش می دهند

فواید بردگیم برای بچه ها

بردگیم ها برخلاف بازی های کامپیوتری به جای مجبور کردن کودکان به انجام یک سری حرکت از قبل پیش بینی شده، کمک می کنند تا کودک در تقابل با مسایل مختلف اقدام به تجزیه تحلیل و استدلال کنه. درواقع یکی از فواید بردگیم برای بچه ها کمک به تصمیم گیری های عقلانی و تجزیه و تحلیل حرکات و در نهایت نتیجه گیری هست که تمام این مهارت ها می تونن سنگ بنای پیشرفت های کودک در آینده باشند.

با انتخاب بردگیم مناسب برای کودکان می تونیم آن ها را در معرض حل چالش هایی قرار بدیم که زیربنای شکل گیری تفکر انتقادی هستند. حل کردن موقعیت هایی با چند متغییر که وابسته به زمان و زیر نظر گرفتن حرکات بقیه بازیکن هاست توانایی تفکر پیچیده تری را دربچه ها ایجاد می کند.

بردگیم میزان استرس را در کودکان کاهش می دهد

فواید بردگیم برای کودکان

از نظر علمی ثابت شده که بازی های رومیزی میزان استرس را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش می دهند.
حتما شما هم به این موضوع فکر کردین که میزان استرس و فشار عصبی در دورانی که ما زندگی می کنیم به مراتب بیشتر از گذشته است و همه ی ما و به خصوص بچه ها کاملا در معرض این فشارهای عصبی هستیم و از آنجایی که کودکان راه های خیلی محدودتری برای کاهش استرس هاشون دارند بکار گرفتن روش هایی نظیر بازی کردن به خصوص با بردگیم ها می تونه بسیار به کمک والدین بیاد.

به عنوان پدر و مادر برای ما تشخیص اینکه چه زمانی بچه هامون تحت فشار و ناراحتی عصبی هستن دشواره و یا ممکنه استرس هایی وجود داشته باشه که فرزندمون با ما در میان نگذاره بنابر این برای به دست آوردن ثبات عاطفی می تونیم از بازی های رومیزی در کاهش استرس کودکان کمک بگیریم. بازی با بردگیم برای بچه های زیر 5 سال یکی از بهترین روش ها برای آرام سازی و پی بردن به نگرانی های آنهاست. زیرا کودکان در طول بازی با خانوادشون می تونن به خوبی ناراحتی های خودشون رو ابراز کنن و این مساله به کمک والدین میاد تا بتونن استرس های بچه هارو کنترل کنند. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره بازی های تمرکزی برای کودکان را بخوانید.

بازی های رومیزی روحیه مشارکت را تقویت می کنند

فواید یردگیم برای کودکان

برخلاف بسیاری از بازی های کامپیوتری یا نمونه های مشابه اون ها در موبایل و تبلت که به صورت کاملا تک نفره انجام می شه بازی های رومیزی احتیاج به جمع های دو یا چند نفره دارند. این موضوع که بازی های رومیزی به صورت جداگانه قابل بازی نیستن یکی از فواید این دسته بازی هاست که باعث می شه بچه ها در جمع های خانوادگی مشارکت رو یاد بگیرن و این مساله نقش مهمی در رشد اجتماعی اون ها داره.

در دوره ای از رشد کودکان، شاید ما متوجه تغییرات فرزندمان و تمایل او به فرو رفتن هرچه بیشتر در لاک تنهایی خودش نشیم ولی این مساله می تونه با انتخاب بازی های رومیزی مناسب برای کودکان در جمع های خانوادگی و مشارکت دادن هرچه بیشتر بچه ها در این بازی ها قابل حل و فصل باشه.

بازی های رومیزی روحیه برد و باخت را در کودکان تقویت می کنند

چرا بردگیم برای کودکان مفید است

بعضی وقت ها تا صحبت از بازی های رومیزی میشه والدین فکر می کنند در این بازی ها باید همیشه در مقابل بچه ها بازنده باشن درصورتی که این بدترین کاریه که میشه کرد. چون لازمه که بچه ها یادبگیرن توی زندگی واقعی هم برد و باخت کنار همدیگه قرار دارن و لازمه که همونطوری که لذت برد رو میچشن، ناراحتی ناشی از باخت رو هم تجربه کنن تا بتونن صبوریشون رو افزایش بدن.

اکثر مواقع بچه هایی که تا قبل از شروع بازی های رومیزی وقتی می باختن عصبی میشدن و بازی رو بهم می زدن، بعد از شروع این سبک بازی ها یاد میگیرن که حریفشون رو تشویق کنند و سعی می کنن که توانایی خودشون رو بالاتر ببرند.پس در بین فواید بازی های رومیزی برای کودک ایجاد اعتماد به نفس و شکل گیری روحیه ی برد و باخت هم قابل توجه هست. پیشنهاد می شود درباره تاریخچه اسباب بازی ژیگامیک بخوانید.

 

بازی های رومیزی باعث تکامل شناختی کودکان می شود

فواید بازی های رومیزی برای کودکان

آخرین نکته ای که در این بخش بهش می پردازیم تقویت مهارت های شناختنی و بهبود یادگیری مفاهیم مختلف در بچه هاست. حتی اگر ساده ترین بازی های رومیزی برای بچه های زیر پنج سال رو هم در نظر بگیریم شامل یک سری استرتژی ها مثل شمارش و رنگ ها و جورکردن قطعات مختلف و … هستند.
وقتی بچه ها درگیر بازی میشن کاملا غیرمستقیم این مفاهیم رو آموزش می بینند و این نوع یادگیری چون با بازی و لذت همراهه جذابیت بسیار بالایی داره و خیلی عمیق تر انجام می شه. بنابراین بازی با بردگیم ها برای بچه های زیر پنج سال میتونه یکی از بهترین روش ها برای آموزش مفاهیم ابتدایی به کودک باشه.

در ادامه چند عنوان بازی رومیزی برای بچه های زیر پنج سال بهتون معرفی می کنیم که شک نداریم حتی خودتون هم عاشقشون میشید.

بازی ThinkFun – Roll and Play  (برای 18 ماه به بالا)

بردگیم برای بچه های زیر 5 سال

این بازی، یکی از بهترین و ساده ترین بازی ها برای آشنایی بچه ها با دنیای بازی های رومیزیه. بردگیم برای بچه های زیر 5 سال باید خیلی ساده و ترکیبی از فعالیت های ذهنی و بدنی باشه تا بچه ها زود خسته نشن.
توی این بازی یک مکعب پارچه ای رنگارنگ داریم که متناسب با هر رنگش چندتا کارت مختلف وجود داره. روی کارت ها یه فعالیتی نوشته شده مثلا آواز خوندن، رقصیدن و … بازی اینجوری انجام میشه که بچه ها باید تاس یا همون مکعب رو بندازن و هر رنگی که بیاد همون رنگ کارت رو بر میدارن و کاری که روی کارت گفته شده رو انجام میدن. قسمت اجرای این حرکات بخش هیجان انگیز بازیه.

6 رنگ کارت داریم که :

  • آبی: یه چیزی که رنگ آبی داره پیدا کن
  • قرمز: یه حرکت خنده دار انجام بده
  • زرد: یکی از احساسات رو نشون بده مثلا بترس یا تعجب کن
  • سبز: صدای یکی از حیوانات مثلا یه فیل رو دربیار
  • نارنجی: شمردن یاد میده مثلا 6 بار دست بزن
  • بنفش: آموزش اعضای بدن مثلا دستتو بذار روی سرت

این بازی رو می شه با گروهی از بچه ها انجام داد ولی باید دقت کنیم که بچه ها از نظر توانایی متفاوتن و نباید با همدیگه مقایسه بشن. این بازی رو توی ایران ندیدم ولی خیلی راحته و خودتون میتونید توی خونه با یکم خلاقیت بسازیدش.

spot it یا همون تیزبین خودمون!

بردگیم برای بچه های زیر 5 سال

بازی تیزبین هم یه بازی خوب رومیزی برای بچه های زیر پنج ساله که البته باید با ریتم خیلی آرومی بازی بشه. حدود 50 عدد کارت داره که روی کارت ها شکل های مختلفی کشیده شده . هر دو تا کارت با همدیگه یک شکل مشترک دارن و هدف پیدا کردن این دوتا شکل مثل همه. این بازی میتونه دقت بچه هارو بالا ببره و نگاهشون رو دقیق تر و بیناییشون رو قوی تر کنه. درسته که این بازی بر پایه ی سرعت عمل طراحی شده ولی بازی کردن با بچه های کوچیک روش خودشو داره و همونطوری که گفتم هدف بازی های رومیزی فقط لذت بردن در کنار همدیگه است.این بازی رو با رعایت نکاتی که گفتم از سه سال به بالا میتونید انجام بدین.

بازی NUNA که اینجا بهش قایم موشک میگن

بازی های رومیزی برای بچه های زیر 5 سال

بازی های حافظه هم از محبوبترین بردگیم های بچه های زیر پنج ساله  به خصوص وقتی کمی هم چاشنی طنز داشته باشه. بازی قایم موشک 30 تا پولک فومی و 6 تا درپوش پلاستیکی رنگی همراه با یک تاس رنگارنگ داره.
پولک ها رو می چینید و درپوش ها رو روی اون ها می گذارید. حالا از بچه ها می خواید که تاس بیاندازند و هر رنگ تاسی که اومد باید حدس بزنن زیر درپوش اون رنگی چه کارتی قایم شده بوده.

این بازی می تونه حافظه بچه ها رو تقویت کنه و رنگ ها رو هم بهشون یاد بده. بازی قایم موشک از سه سال به بالا مناسبه و میتونه ساعت های زیادی همه ی اعضای خانواده رو سرگرم کنه.

بازی coocoo the rocking clown یا همون بابابو

انتخاب بردگیم برای کودکان

بابابو یه بازی خنده دار و بامزه برای بچه های سه سال به بالاست. درسته که توی این بازی از تاس و کارت خبری نیست ولی یه رقابت تنگاتنگ برای نشوندن تعداد بیشتری از این نوه های چوبی روی پای پدربزرگشون در جریانه.
ویژگی مشترک بردگیم برای بچه های کوچک فعال و درگیر کردن حواس و هماهنگی بین عضلات بدنه، که بابابو به خوبی این هدف رو پوشش می ده. این بازی با قطعات ساده و خوش ساختنش باعث هماهنگی بین چشم و دست بچه ها میشه و سیستم عصبیشون رو توسعه میده.

جمع بندی

به عنوان نتیجه گیری از تمام این مطالب باید بگم به عنوان والدین این وظیفه ی ماست که با استفاده از امکانات موجود و کمی حوصله و خلاقیت فضا رو برای رشد ذهنی و روحی فرزندانمون فراهم کنیم و شرایطی ایجاد کنیم فقط با بازی های کامپیوتری سرگرم نباشن چون غالبا این بازی ها جذابیت خیلی زیادی دارن ولی جلوی پیشرفت بچه ها رو در آینده میگیرن. بیاید تلاش کنیم که بچه ها تا میتونن بازی کنند. بازی هایی که اون ها رو به سمت سلامت و موفقیت سوق بده.

در این مقاله تلاش کردیم با توضیح دادن فواید بازی های رومیزی به این سوال که چرا بردگیم برای کودکان خوب است پاسخ دهیم. شما هم اگه بازی رومیزی جذابی برای بچه های زیر پنج سال می شناسید در بخش کامنت ها بنویسید تا همه ازش استفاده کنن. ممنون که این مطلب رو تا آخرش خوندین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *