مقالات بازی و آموزش

آنچه باید در انتخاب بازی برای کودکان پنج و شش ساله بدانید

بازی های مناسب کودکان پنج و شش ساله

در مطالب قبلی از اهمیت بازی در سنین طفولیت و تاثیر آن بر رشد و تکوین شخصیت کودک گفتیم. اکنون می خواهیم به بررسی آنچه که بازی ها در سنین پنج و شش سالگی به کودکان می آموزند بپردازیم. شناختن مدل های مختلف بازی با کودکان پنج و شش ساله می تواند والدین را در برقراری ارتباط با کودکشان یاری کند. در این مقاله انواع بازی های مناسب این سن و بهترین اسباب بازی ها در هر دسته را به شما معرفی می کنیم.

پیش از شروع پیشنهاد می کنیم از صفحه ی بهترین کادو تولد پنج سالگی دیدن کنید.
همچنین اگر به دنبال گزینه های مناسب برای هدیه به کودکان شش ساله هستید حتما صفحه ی بهترین کادو تولد شش سالگی را ببینید.

اهمیت بازی برای کودکان پنج و شش ساله

اهمیت بازی برای کودکان پنج و شش ساله

طبق نظر روانشناسان پرداختن به بازی در کودکی موجب رشد دستگاه عصبی کودک شده و ذهن و عواطفش را نیز پرورش می دهد. بازی با کودکان به بزرگسالان نیز این امکان را می دهد تا زبان آنان را بهتر بفهمند و از ترس ها و نگرانی های کودک خود بهتر آگاه شوند. هوش و شخصیت کودک می تواند تحت تاثیر بازی، رشد و پرورش یابد.

کودکان در بازی می توانند بدون حضور و دخالت بزرگسالان به صورت مستقل تجربه کسب کنند و توانایی و مهارت های پیچیده تری بیاموزند. بازی کردن همچنین فرصتی برای نشان دادن قدرت ابتکار و خلاقیت کودک است. بازی علاوه بر تاثیرات مثبتی که بر یادگیری و گسترش ذهنی کودک دارد نقش بسیار مفیدی نیز در حل مشکلات کودکان نظیر ترس های شبانه یا خجالتی بودن دارد.

انواع بازی برای کودکان پنج و شش ساله

بازی های این گروه سنی به شش دسته ی کلی تقسیم می شوند:

بازی های گروهی

بازی گروهی برای کودکان پنج و شش ساله

این دسته بازی ها باعث پرورش حس همکاری و سازگاری کودکان می شود. بازی های گروهی برای بچه های پنج و شش ساله علاوه بر ایجاد هیجان باعث تقویت سرعت عمل و افزایش روحیه ی برد و باخت می شوند. این دسته بازی ها تعامل کودکان با والدین و همسالانشان را افزایش می دهند و می توانند پلی برای گذر از خانواده به سمت زندگی اجتماعی محسوب شوند. در این قسمت چند بازی گروهی خوب برای کودکان پنج و شش ساله به شما معرفی می کنیم.

بازی فکری تردست

یکی از بهترین راه ها برای بالابردن سرعت عمل بچه ها ترتیب دادن رقابت های هیجان انگیزه. تردست یکی از بازی های گروهی مناسب بچه هاست که می تونن با همسالان یا اعضای خانوادشون بازی کنند. در این بازی هر کی تند و تیزتر باشه برنده است.

بازی جنگا چند کاره پازلی

جنگا چند کاره پازلی یک تیر با سه نشان! هم برج هیجان بازی کنید ، هم پازل بسازید و هم دومینو بچینید. چی بهتر از این؟ در این بازی گروهی تعامل بین بازیکنان زیاد است و همین امر یک باعث ایجاد یک بازی هیجان انگیز و زیبا می شه.

بازی مونوپولی جونیور (Monopoly Junior)

تجربه ی دنیای تجارت برای بچه می تونه خیلی هیجان انگیز و جذاب باشه. با استفاده از بازی مونوپولی مدل جونیور می تونید تجربه ی یک داد و ستد واقعی رو برای بچه ها فراهم کنید. این بازی هوش اقتصادی کودک را هم تقویت می کند.

بازی ها ی جنبشی دیگری مثل دارت بازی، کیسه بکس و فوتبال دستی هم مناسب کودکان پنج و شش ساله هستند که می توانید در بخش اسباب بازی های ورزشی تنوع این سری محصولات را ببینید.

بازی های تقلیدی

بازی های تقلیدی برای کودکان پنج و شش ساله

بازی های تقلیدی یا نقش آفرینی به معنای ورود کودک به دنیای واقعی است و مهارت اجتماعی کودک نظیر دوست یابی، مسئولیت پذیری، همدلی و تقسیم کارها را به کودک می آموزد. در بازی با کودکان پنج و شش ساله می توانید در نقش های مختلف مثلا نقش آقای دکتر یا معلم مهد کودک ظاهر شوید و از نگرانی کودک برای قرار گرفتن در این محیط ها بکاهید. داستان پردازی و تخیل نقش بسزایی در سنین پنج و شش سال دارند و می توانند والدین را به دنیای شگفت انگیز کودکان ببرند تا از دریچه ی نگاه آن ها دنیا را ببینند.
در ادامه با چندین مدل از بازی های نقش آفرینی آشنا می شوید.

ست تجهیزات پزشکی

تقلید کردن از بزرگترها از بازی های مخصوص سنین پنج و شش سال است. بازی در نقش معلم و پزشک و مکانیک ساعت ها کودک را سرگرم می کند و او را برای پذیرفتن نقش های دنیای بزرگترها آماده می کند. بازی کردن با ابزارهای پزشکی هم یکی از محبوب ترین بازی های بچه های پنج و شش ساله است.

ست ابزار نجاری و مکانیکی

ست های ابزار نجاری و مکانیکی از سری بازی های آشنایی با فنون هستند و شامل تعدادی ابزار و پیچ و مهره برای بازی می باشند. این ست ها می توانند سرگرمی خوبی برای کودکان باشد. کار کردن با ابزار توانایی دست کودکان را افزایش می دهد و باعث افزایش اعتماد به نفس کودکان می شود.

ست ظروف آشپزی و چای خوری

یکی از بازی های مورد علاقه ی کودکان در سنین خردسالی بازی های تقلیدی و نقش بازی کردن به جای والدین است. کودکان به خصوص دختر بچه ها عاشق مهمانی دادن و پذیرایی کردن از مهمان ها هستند. داشتن یک ست آشپزی یا چای خوری می تواند کودکان را ساعت ها در دنیای خیال انگیز مهمانی با عروسک هایشان سرگرم کند.

بازی های نقش آفرینی برای کودکان پنج و شش ساله شامل عروسک های نمایشی و انگشتی، میز آشپزخانه، میز ابزار و کاردستی و عناوین متنوع دیگریست که می توانید در بخش اسباب بازی ها ببینید.

بازی های هنری

بازی های مناسب برای کودک پنج و شش ساله

فعالیت های هنری نظیر نواختن موسیقی، نقاشی کشیدن، کار با گل و خمیر بازی، چیدن و بریدن و چسباندن مهارت هایی هستند که باعث تقویت و پرورش خلاقیت کودک می شوند. در این دسته فعالیت ها حتی اگر تلاش کودک دستاورد هنری منحصر به فردی نداشته باشد پیوسته باید مورد تشویق والدین قرار گیرد چرا که تشویق نقش مهمی در ادامه ی فعالیت و افزایش اعتماد به نفس کودک دارد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: چگونه اعتماد به نفس کودکان را افزایش دهیم؟

کار با ابزارهای موسیقی یکی از بازی های کودکان پنج و شش سال است که باعث هماهنگی نیمکره های مغز شده و دریافت و تحلیل اطلاعات را در سال های ابتدایی دبستان آسان می کند.

پیانو آموزشی

اولین ابزار موسیقیایی کودک شما می تواند این پیانوی جذاب باشد. پیانوهای آموزشی عموما با طراحی زیبایشان توجه هر کودکی را به خود جلب می کند. بسیاری از این پیانوها یک میکروفون هم به همراه خود داردند و می توانند صدای کودک را روی دموهای مختلف موزیک پخش کند.

تخته نقاشی سه بعدی

نقاشی کشیدن همیشه یکی از سرگرمی های مورد علاقه کودکان بوده است. کار کردن با ابزارهای هنری مختلف در سن پنج و شش سالگی می تواند خلاقیت کودکان را پرورش دهد. تخته نقاشی سه بعدی یک سرگرمی هنری و آموزشی فوق العاده با شابلون ها و ماژیک های شبرنگ است که کودکان با استفاده از آن می توانند نقاشی هایی که می کشند را واقعی تر و زیباتر ببینند.

بلز آموزشی

بازی کردن با ابزار موسیقی می تواند خلاقیت کودک را پرورش و هوش او را افزایش دهد. بازی آموزشی بلز، برای پرورش حس اعتماد به نفس و تقویت نیروی شنوایی یکی از بهترین سرگرمی ها محسوب می شودبلز ها در مدل ها و جنس های متنوعی تولید م یشوند که می توان با توجه به سن و علاقه ی کودک از میان آن ها انتخاب کرد.

بازی های فکری

بازی با کودک پنج و شش ساله

بازی های فکری به آن دسته از بازی ها اطلاق می شوند که باعث تقویت انواع هوش و افزایش دقت و تمرکز شده و ترکیبی از قدرت تفکر، استدلال و حافظه همراه با به کار گیری عضلات برای اجرای هدف مورد نظر هستند. این دسته از بازی ها در سنین پنج و شش سال از بهترین تقویت کنندگان هوش و تسهیل کنندگان آموزش در دوران ابتدایی هستند.

بازی هایی برای تقویت دایره ی واژگان، تقویت عضلات ظریف ، همینطور بازی هایی برای افزایش تمرکز ودقت و سرعت عمل همه در این دسته از بازی ها قرار می گیرند. برای شروع بازی های فکری برای کودکان پنج و شش سال با کمی حوصله سعی کنید ابتدا میزان توانایی کودک را در زمینه های مختلف حسی و حرکتی بسنجید و سپس بازی هایی متناسب با توانایی کودک برای او تهیه کنید. در بخش بازی های فکری می توانید عناوین متعدد بازی های فکری را همراه با رده بندی سنی مشاهده کنید.

پازل های مکعبی

پازل ها انواع مختلف دارند که  یکی از این طرح ها پازل های مکعبی هستند. مکعب ها به دلیل داشتن شش وجه تاثیر فوق العاده ای بر هماهنگی نیمکره های مغز دارند. با توجه به شش وجهی بودن مکعب با  این پازل می توان شش طرح مختلف ساخت. در واقع پازل های مکعبی علاوه بر افزایش دقت و تمرکز و بالا بردن هماهنگی چشم و دست، هوش تصویری و قدرت استنتاج کودکان را تقویت می کنند.

جیمبو راهسازی

یکی از انواع بازی های فکری ساختنی ها هستند. بازی فکری جیمبو راهسازی از دسته ی ساختنی های خلاق، یک بازی فکری – مهارتی فوق العاده است. این سازه های مکانیکی مانند آجره های لگو از قطعاتی که کنار یکدیگر قرار می گرند ساخته می شوند و علاوه بر فواید لگو، فواید دیگری نیز دارند. این سازه ها توسط ابزار مکانیکی پیچ و مهره و پیچ گوشتی باز و بسته می شوند و مهارت دست کودکان را افزایش می دهند.

مازهای آهنربایی

بازی های ماز یا پیچ در پیچ یکی از سرگرم کننده ترین اسباب بازی ها برای سنین پنج و شش سال است. این بازی ها به دلیل اینکه گستره ی وسیعی از مهارت ها را پوشش می دهند، بسیار مورد استقبال مهدها و مراکز کاردرمانی قرار می گیرند. ماز آهنربایی چوبی یک بازی آموزشی و مهارتی است باعث تقویت عضلات ظریف دست، افزایش دقت و تمرکز و هوشیاری کودکان می شود.

بازی های فکری از تنوع فوق العاده بالایی برخوردارند که ما در اینجا فقط به چند نمونه از سبک های مختلف اشاره کردیم. شما می توانید در فروشگاه بازی و سرگرمی بانک بازی تنوع بسیار زیادی از این دسته را مشاهده کنید.

بازی های کامپیوتری

راهنمای انتخاب بازی برای کودکان پنج و شش ساله

بازی های دیجیتال امروزه تقریبا یکی از اجزا جدایی ناپذیر زندگی مدرن هستند. غیر از خانه و مراکز پیش دبستانی امروزه کودکان خردسال زمان زیادی را در محیط یادگیری دیگری میگذرانند: رسانه ی الکترونیکی، از جمله تلویزیون و کامپیوتر. به طور میانگین کودکان پنج و شش ساله زمانی حدود دو تا سه ساعت در روز به تماشای برنامه های تلویزیونی می پردازند که هرچه میزان استطاعت والدین برای ایجاد سرگرمی های متنوع کمتر باشد این آمار افزایش می یابد.

از طرفی با ورود فعالان حوزه ی کودک به دنیای دیجیتال تنوع بازی های کامپیوتری که کودکان خردسال را قادر می سازند مهارت هایی مانند تطابق حرف-صدا، شمارش و عملیات حساب را تمرین کنند افزایش یافته است. این دسته از بازی ها چنانچه با دقت انتخاب شوند به پیشرفت در یادگیری منجر می شوند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: آیا بازی های کامپیوتری برای کودکان خوب است؟

جمع بندی

در مقالات قبلی به تفصیل درباره ی راه های بازی با کودکان از نوزادی تا چهارسالگی نوشته بودیم در این یادداشت سعی کردیم بازی هایی که در زندگی کودکان پنج و شش ساله نقش پررنگی تری دارند را معرفی کنیم. بی شک استفاده ی متنوع از وسایل بازی می تواند به رشد همه جانبه ی ذهنی و بدنی کودک بیانجامد که یکی از اهداف والای پدرو مادرهاست.

برای ما بنویسید که از میان این شش دسته بازی، کودک شما به کدام دسته علاقه ی بیشتری نشان می دهد؟

امیدواریم که این نوشتار توانسته باشد شما را با انواع بازی برای کودکان پنج و شش ساله آشنا کند. نظرتان را در بخش دیدگاه ها برای ما بنویسید و این مطلب را از طریق لینک های زیر با دوستانتان همرسانی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *